Něco z českého pravěku – bobr Steneofiber

I pravěcí bobři patří do čeledi Castoridae. Jde o velké hlodavce, charakterizované robustní lebkou, která je podobná lebce veverčí, hlavně svou spodní čelistí, na které jsou výrazné hlodavé zuby.

V rozmanitém materiálu ze sběrů z různých nalezišť, který obsahuje celkem 388 fragmentárních vzorků, všechny náleží rodu Steneofiber, byly rozlišeny dva odlišné druhy, Steneofiber eseri (větší forma) a Steneofiber aff. dehmi (menší forma). Bobr Steneofiber je rod vymřelý, který žil v miocénu. Stáří nálezů se pohybuje mezi 20–17 miliony lety před současností. Tehdy patřili bobři mezi rozvíjející se skupiny, dnešních dnů se však dožil jen rod Castor, který se teď u nás úspěšně rozšiřuje.

Rod Steneofiber patřil k menším rodům tehdejších bobrů a žil především v tehdejších sladkovodních jezerech. Byli to však bobři, kteří se kolem jezer pohybovali na souši, do vody vstupovali více méně v nevyhnutelných případech.

Bobři se ve větší míře objevili až koncem starších třetihor, v oligocénu, jejich nálezy jsou z těch dob řídké. V miocénu nastal jejich rozvoj a dnešní bobři rodu Castor se objevili o něco později. Bobr, který historicky patří do naší fauny, je fascinující svou schopností aktivně měnit charakter prostředí, ve kterém žije. Už v těch třetihorách se výrazně podílel svou činností na vytváření přirozených jezírek, která byla v hnědouhelných pralesích nesmírně užitečná. Po skončení zatím poslední doby ledové se u nás bobři velmi rozšířili a jejich rozšíření lze srovnávat právě s dobou jejich rozkvětu v třetihorách. Bobří rozšíření společně s dalšími bobřími atributy hustou kožešinou, léčivým castoreem a chutným masem – vedla k silné závislosti existence bobrů na lidské vůli. (Aha – vy asi nevíte, co je castoreum. Tak tedy castoreum je výměšek análních pachových žláz, kterým si bobr evropský značkuje své teritorium; castoreum má výraznou vůni, připomínající vanilku nebo maliny; používá se k výrobě parfémů, osvěžovačů vzduchu, cukrovinek nebo k ochucení cigaret; bylo součástí legendárního univerzálního protijedu zvaného mithridate, doporučovalo se i jako analgetikum, antipyretikum a abortivum). Bobři jsou nás chráněni zákonem! O tom si rod Steneofiber mohl nechat jenom zdát! I když vlastně tehdy lidé ještě nebyli.

Václav Ziegler

KRESBA – archiv autora

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy