Rotující černá díra dokazuje Einsteinovu obecnou teorii relativity

Mezinárodní výzkumný tým pod vedením čínských vědců odhalil opakující se cyklus v precesním pohybu oscilujícího proudu supermasivní černé díry v srdci vzdálené galaxie M87 a poskytl tak přesvědčivé pozorovací důkazy o rotaci černé díry.

Nový objev pomohl prokázat, že černá díra v M87 skutečně rotuje. Nejnovější výsledek výzkumu černé díry byl ve středu zveřejněn v časopise Nature.

Vědci zjistili, že proud vycházející z černé díry se pohybuje nahoru a dolů s amplitudou přibližně 10 stupňů, což naznačuje opakující se 11letý cyklus. Výzkum je založen na rozsáhlých analýzách dat zaznamenaných v letech 2000 až 2022 různými mezinárodními sítěmi radioteleskopů, uvedl Cchuej Jü-ču, hlavní autor článku.

Černá díra galaxie M87 se nachází asi 55 milionů světelných let od Země a její hmotnost je 6,5 miliardkrát větší než hmotnost Slunce. V roce 2019 vědci pořídili vůbec první snímek takové černé díry, který nabízí první přímý vizuální důkaz o neviditelném vesmírném objektu a jeho stínu. Od té doby vědci černou díru pozorují a zkoumají.

Taková supermasivní černá díra v centru činné galaxie patří k nejzáhadnějším a nejhrozivějším útvarům ve vesmíru. Její obrovská gravitační přitažlivost jí umožňuje »pohltit« velké množství hmoty prostřednictvím akrečního disku a zároveň »vyplivnout« hmotu o rychlosti blízké rychlosti světla do vzdálenosti tisíců světelných let.

Výzkumný tým rovněž zkombinoval svá pozorovací data s teoretickými simulacemi pomocí superpočítače. Prokázali, že osa rotace akrečního disku je špatně zarovnaná s osou rotace černé díry, což vede k precesivnímu proudu, jak předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity. V daném období se na jejich studii podílelo také více než 20 teleskopů po celém světě.

Spin černé díry představuje základní hypotézu v teoriích černých děr. Dosud však neexistovaly žádné přímé pozorovací důkazy. Nový objev může poskytnout klíčový prvek pro další odhalení záhady černých děr, uvedl Lin Wej-kchang, docent z Jihozápadního institutu pro astronomický výzkum na Jün-nanské univerzitě.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy