Home Pel mel Věda a příroda Světová rarita! Narodila se trojčata scinků šalamounských

Světová rarita! Narodila se trojčata scinků šalamounských

FOTO – Zoo Jihlava/Daniela Oberreiterová

Že se Zoo Jihlava může pochlubit úspěchy i na teraristickém poli, již není žádná novinka. Po nedávném světovém úspěchu, kdy se zde vylíhla mláďata aligátorů čínských, se může pochlubit i další raritou. Jde o narození trojčat scinků šalamounských, uvedla Simona Kubičková vedoucí marketingového oddělní Zoo Jihlava.

»Na svět přišla trojčata scinků šalomounských a jedná se doopravdy o raritu, jelikož u těchto scinků většinou přichází na svět jedno veliké mládě, maximálně někdy dvojčata,« objasnila Kubičková. Právě dvojčata se už v jihlavské zoo několikrát narodila, ale trojčata zde přišla na svět v historii zoo poprvé a i celosvětově se jedná o raritu.  Návštěvníci je mohou vidět v expozici společně s rodiči, jejich terárium se nachází na horním podlaží Tropického pavilonu.

Scinkové šalomounští(Corucia zebrata)jsou stromovým druhem, který velice dobře šplhá, a to díky silným drápům a pomáhají si také chápavým ocasem. Ale díky tomu, že se jejich ocas přizpůsobil, aby jim byl nápomocný během šplhání na stromy, tak ztratil schopnost autotomie, čili ho nemohou odvrhnout jako jiné druhy ještěrů, kteří ho odhazují v případě nebezpečí. Tento druh scinků žije v trvalých párech, které tvoří velké rodinné skupiny. Samice po 6 až 8 měsíční březosti rodí jedno velké mládě, které dosahuje velikosti více jak třetiny dospělého jedince, a někdy se mohou narodit již zmíněná dvojčata. Dospělí jedinci se živí výhradně rostlinami, mláďata konzumují trus rodičů, aby si vybudovali specifickou střevní mikrofloru, která jim bude pomáhat během trávení. Přes den se rodina scinků ukrývá pohromadě ve stromové dutině. Scinky šalomounské chováme v Jihlavě od roku 1989 a za tu dobu se zde narodilo již 38 mláďat.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava/Daniela Oberreiterová

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here