Home Zahraničí Asi deset lidí zasypala lavina v rakouském středisku Lech/Zürs

Asi deset lidí zasypala lavina v rakouském středisku Lech/Zürs

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Asi deset lidí dnes podle agentury APA zasypala lavina, která se strhla v oblasti známého rakouského lyžařského střediska Lech/Zürs ve spolkové zemi Vorarlbersko. Jednoho člověka se podařilo vyprostit se zraněním, po dalších se v rámci rozsáhlé záchranné akce pátrá. Český zastupitelský úřad ve Vídni zatím nemá informace, že by se pád laviny jakkoliv dotkl českých občanů, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Neštěstí se stalo kolem 15.00 SEČ v otevřeném terénu v oblasti hory Trittkopf, jejíž vrchol je ve výšce 2720 metrů nad mořem. V oblasti dnes podle úřadů panovalo značné lavinové nebezpečí. »Děláme vše, abychom zimní sportovce zachránili,« uvedli zástupci obce Lech o akci, do níž se zapojilo přes 200 lidí. »Nasadili jsme všechna zásahová vozidla a vše se světlomety, co máme k dispozici,« řekl pak podle veřejnoprávní televize ORF Hermann Fercher z operačního střediska záchranářů. Člověka, kterého se podařilo najít, transportoval vrtulník do nemocnice v Innsbrucku.

Po setmění přestali záchranáři pátrat za pomoci vrtulníků. Záchranná akce, do níž jsou zapojeni i speciálně vycvičení psi, ale bude podle Ferchera pokračovat, a to klidně celou noc, pokud to bude potřeba. Horská služba vychází z toho, že pod sněhem je nadále devět lidí, i když policie během dne hovořila o tom, že jejich přesný počet není jasný.

Středisko Lech/Zürs, které bývá označováno za kolébku alpského lyžování, leží asi 90 minut jízdy autem západně od Innsbrucku. Milovníkům zimních sportů podle svého webu nabízí přes 300 kilometrů sjezdovek, a tím i největší propojený lyžařský areál v Rakousku. Oblast přitahuje i řadu celebrit, včetně těch z královských rodin. Opakovaně sem jezdila například tehdejší britská princezna Diana se svými syny Williamem a Harrym.

(čtk)