Guaidó se zuby nehty chce udržet v čele roztříštěné venezuelské opozice

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó odmítá ukončení svého mandátu přechodného prezidenta Venezuely, na kterém se shodla většina největších opozičních stran. Zrušil na dnešek plánovanou schůzku zástupců opozice, kteří měli stvrdit své předchozí rozhodnutí, uvedla agentura EFE. V prvním hlasování, které se uskutečnilo minulý týden, hlasovala pro konec Guaidóa v čele opozičních orgánů drtivá většina sněmu. Opozice především spravuje zmrazená venezuelská aktiva v zahraničí.

Tři ze čtyř největších venezuelských opozičních stran chtějí prosadit změnu přechodné opoziční ústavy, která by zrušila funkci přechodného prezidenta. Tím by Guaidó, kterého dosud některé západní státy uznávají za prozatímního prezidenta Venezuely, přišel o post lídra opozice. Strany chtějí vedení nahradit novým orgánem, který by měl především na starosti správu zmrazených venezuelských aktiv v zahraničí.

Guaidó ale postup dalších opozičních politiků odmítá. »Zopakovali jsme, že funkce prezidenta odpovídá zájmům Venezuelanů,« uvedl Guaidó. Ten také tvrdí, že jeho funkce je stále účinným nástrojem v boji opozice proti vládě prezidenta Nicoláse Madura, o čemž ale ostatní opoziční strany pochybují.

O záležitosti rozhoduje sněm bývalých opozičních poslanců, kterému Guaidó předsedá. Sněm se již jednou vyjádřil pro zánik jeho funkce. Své rozhodnutí musí ale potvrdit ještě jednou. Stát se tak mělo na zasedání naplánovaném na dnešek. Guaidó ale zasedání odsunul na 3. ledna. Odůvodnil to snahou hledat jednotu mezi opozičními stranami. Strany, které podporují zánik funkce přechodného prezidenta, ale uvedly, že na svém stanovisku trvají.

Guaidó stanul v čele venezuelské opozice v roce 2019 a poslanci opozičních stran ho tehdy prohlásili za přechodného prezidenta země. Předtím působil jako předseda venezuelského parlamentu, ve kterém měly opoziční strany většinu. Mandáty zanikly na konci roku 2020, kdy byl zvolen nový parlament. Evropská unie a Spojené státy označily tyto volby do parlamentu, kde nyní mají jasnou převahu provládní strany, za nesvobodné.

Představitelé přechodné vláda, v jejímž čele Guaidó stojí, se podílejí na správě aktiv, která zmrazily západní země v rámci sankcí zavedených proti Madurově vládě. Opoziční strany, které chtějí Guaidóa odvolat, ujistily, že tímto krokem opozice neztratí kontrolu nad majetkem v zahraničí.

(ici, čtk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Dodatek:Někteří bankéři uloupili LIDU Venezuely – podle dezinformačních webů- zhruba 400 tun měnového zlata. Ve Venezuele se těží zlato. Těží ho tam i nějaký japonský podnik. Turecko nedodržuje zákaz dodávat do Venezuely SUŠENÉ MLÉKO – prý se platí zlatem To by znamenalo, že turečtí bankéři,LIDU Venezuely, měnové zlato neuloupili.

  2. Guaido , pravděpodobně na základě požadavku některých kapitalistů z USA, požádal vládu USA o vojenský útok a o okupaci Venezuely. Poslanci sněmovny ho sesadili z funkce předsedy sněmovny. Vláda USA a DAlších zhruba 30 prezidentů označilo Guaida za prezidenta a někteří bankéři uloupily nějaký majetek LIDU Venezuely, který byl v zahraniřních bankách, mimo jiné v Anglické bance.
    Guaido na funkci prezidenta ani nekandidoval. Někteří kapitalisté z USA opakují stále stejný trik- naposledy provedli totéž v Bělorusku.
    Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy