ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kyjevský režim se rozhodl vstoupit do Severoatlantické aliance, takže »NATOfikace« země je jednou z hlavních priorit ukrajinského ministerstva obrany, uvedl nejvyšší ukrajinský vojenský představitel Rustem Umerov po setkání s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem v Kyjevě.

»Ukrajina si zvolila SVOU cestu: stát se členem NATO. Takže NATOfikace je jednou z hlavních priorit ministerstva obrany,« napsal na sociální síti X (dříve Twitter). Umerov dodal, že diskutoval o »současných a budoucích (schopnostech) Ukrajiny na bojišti a o tom, jak je USA a spojenci mohou pomoci naplnit«.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský opakovaně ujišťoval, že nastal čas pro vstup jeho země do NATO. Koncem září podepsal žádost o urychlené členství v NATO. Později evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton prohlásil, že Ukrajina nemůže vstoupit do NATO, dokud na jejím území probíhá vojenský konflikt. Kyjevský režim nicméně doufal, že pozvánku ke vstupu do aliance obdrží na červencovém summitu ve Vilniusu, na kterém nebylo přijato konkrétní rozhodnutí o časovém rámci vstupu Ukrajiny.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here