Německý ministr financí žádá zrušení povinného nošení roušek

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach čelí rostoucímu tlaku, aby ustoupil od zbývajících povinných opatření proti covidu-19. Nově chce s karanténními nařízeními včetně povinného nošení roušek v hromadné dopravě skoncovat ministr financí a šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

»Je čas zrušit všechna proticovidová opatření,« řekl Lindner deníku Bild. Spolková vláda by podle Lindnera měla při nejbližší příležitosti odvolat povinné respirátory v dálkové dopravě. »Roušky může každý nosit dobrovolně,« poznamenal.

Posledními viditelnými karanténními opatřeními v Německu jsou povinné roušky ve zdravotnických zařízeních a v prostředcích hromadné dopravy. V dálkové dopravě roušky až do 7. dubna letošního roku nařizuje celoněmecký zákon, nošení respirátorů v regionální a městské dopravě pak regulují jednotlivé spolkové země. Na to poukázal i Lindner, podle kterého nyní musí jednat i regiony. Několik z nich už roušky v MHD k Lauterbachově nelibosti zrušilo. Několik spolkových zemí odvolalo také povinnou izolaci nakažených koronavirem, což Lauterbach rovněž kritizoval.

Lauterbach na karanténních opatřeních nadále trvá, což zdůvodňuje opatrností. Řada předních německých odborníků se ale vyslovila pro zrychlení tempa návratu k normálu. Německý virolog Christian Drosten, který byl jednou z hlavních tváří německého boje s covidem, považuje pandemii covidu za skončenou. »Tuto zimu zažíváme první endemickou vlnu SARS-Cov-2, podle mě tak pandemie skončila,« řekl Drosten na konci prosince rozhovoru s deníkem Tagesspiegel.

Také hamburský virolog Jonas Schmidt-Chamasit lékařskému magazínu Hamburger Ärztemagazin řekl podobně jako Drosten, že populace díky očkování a prodělání infekce získala širokou imunitu. »Povinné roušky v dopravě zůstávají politickým rozhodnutím, pro které už nyní není vědecké zdůvodnění,« řekl. Poukázal rovněž na to, že v letadlech v Německu roušky povinné nejsou, ačkoli i zde se lidé stejně jako ve vlacích či autobusech mohou nakazit přenosem kapénkami.

Ke zrušení koronavirových opatření vyzvali mimo jiné liberální ministr spravedlnosti Marco Buschmann nebo místopředseda liberálů Wolfgang Kubicki. Kubicki nyní od koaličních sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze a Zelených očekává rychlou úpravu zákona o potírání infekčních chorob, aby všechna povinná opatření proti covidu mohla být zrušena.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy