Home Zahraničí Protestující spálili Korán u budovy parlamentu ve Stockholmu

Protestující spálili Korán u budovy parlamentu ve Stockholmu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poblíž budovy parlamentu ve Stockholmu se konalo povolené protestní shromáždění. Jeho organizátoři – migranti z Íránu Salwan Momika a Salwan Nadjem, kteří jsou již vyšetřováni kvůli obvinění z podněcování nenávisti při podobných protestech – spálili několik stránek Koránu.

Na náměstí se sešlo asi 50 lidí, většina z nich – novináři. Momika a Nadjem kopli do výtisku svatého písma a poté několik stránek zapálili, hořící výtisk hodili do kontejneru a poté roztrhali další výtisk a rovněž ho vyhodili.

Muslimové pozorující demonstraci zpoza policejní bariéry hlasitě protestovali a jeden z pozorovatelů vyzval Momiku, aby si s ním promluvil z očí do očí.

Sedmatřicetiletý Momika 28. června v centru Stockholmu vytrhl několik stránek z Koránu a zapálil je. Tento protest se konal v první den islámského svátku Íd al-Adhá – jednoho z hlavních náboženských svátků. Tento kousek vyvolal ostře negativní reakci obyvatel a úřadů islámských států, zejména arabských.

Během podobného protestu poblíž iráckého velvyslanectví ve Stockholmu Momika kopl do svatého písma, ale nespálil ho. Švédské velvyslanectví v Bagdádu bylo napadeno protestujícími a irácká vláda se rozhodla vyhostit švédského velvyslance.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here