Home Zahraničí »První černá Britka« byla nejspíš z Kypru. Pamětní desku raději odstranili

»První černá Britka« byla nejspíš z Kypru. Pamětní desku raději odstranili

Pamětní deska »první černé Britky« byla odstraněna poté, co analýza DNA ukázala, že ve skutečnosti nejspíš nebyla afrického původu, informoval Mail Online.

Deska oslavující 1800 let staré ostatky »Beachy Head Lady« byla odstraněna poté, co vědecký výzkum ukázal, že »s největší pravděpodobností pocházela žena z Kypru«. Pamětní desku umístila do vesnice ve východním Sussexu stanice BBC Two v rámci svého seriálu Černoši a Britové z roku 2016, kde tuto ženu označila za nejstarší »černou Britku« a tvrdila, že je afrického původu.

Následná analýza DNA však ukázala, že tvrzení pořadu BBC bylo mylné, uvedl deník Telegraph. Studie Crickova institutu zjistila, že ačkoli vyrůstala v Eastbourne, její původ ve skutečnosti byl z »jižní Evropy – nejspíše z Kypru«.

Na odstraněné pamětní desce stálo: »Pozůstatky ‚Beachy Head Woman‘ byly nalezeny poblíž tohoto místa. Byla Afrického původu, žila ve východním Sussexu ve 2.-3. století n. l.«

Pamětní deska byla instalována u kriketového klubu ve vesnici East Dean, nedaleko místa, kde archeologové objevili 1800 let staré ostatky ženy.

V pořadu BBC, který uváděl historik profesor David Olusoga, byla »Beachy Head Lady« představena jako žena »subsaharského afrického« původu s rekonstrukcí jejích rysů.

Jednalo se o jednu z několika pamětních desek instalovaných v rámci seriálu BBC na počest černošských Britů napříč historií.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here