ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Členové americké Sněmovny reprezentantů v drtivé většině podpořili návrh zákona navržený republikány na poskytnutí pomoci Izraeli ve výši 14,3 miliardy dolarů, který postrádá podporu Ukrajiny. Hlasování přenášel televizní kanál C-SPAN.

Pro návrh zákona se vyslovilo 226 poslanců, 196 jich hlasovalo proti. Po schválení v dolní komoře Kongresu musí návrh zákona postoupit Senátu Kongresu USA.

Již dříve vůdce demokratické většiny v horní komoře Kongresu Chuck Schumer prohlásil, že Senát nepřijme k projednání »hluboce chybný návrh« republikánů. Úřad pro řízení a rozpočet Bílého domu zase varoval, že prezident USA Joe Biden bude návrh zákona vetovat, pokud bude v současné podobě schválen v obou komorách Kongresu.

V pondělí republikáni ve Sněmovně reprezentantů předložili návrh doplňkového zákona o rozpočtových prostředcích, který vynechává podporu Ukrajiny a navrhuje financovat pomoc Izraeli snížením prostředků pro americký daňový úřad. Předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Mike Johnson, uvedl, že dolní komora Kongresu hodlá případnou další pomoc Ukrajině spojit se zpřísněním kontroly jižní hranice USA.

Americká administrativa zaslala začátkem října do Kapitolu rozsáhlou žádost o dodatečný rozpočet na americký fiskální rok začínající 1. října 2024, který má pomoci především Ukrajině a Izraeli, ale také čelit Číně a Rusku v asijsko-pacifickém regionu. Celkově by americká exekutiva v čele s Bidenem chtěla na tyto účely získat zhruba 106 miliard dolarů. Osud žádosti zůstává otázkou. Někteří republikáni ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu Kongresu USA se nedávno veřejně vyslovili proti pokračování další finanční pomoci Kyjevu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here