Testy hořkých čokolád prokázaly obsah kovů, americký výrobce čelí žalobě

Čokolády americké firmy Hershey podle jednoho spotřebitelského časopisu obsahovaly množství kovů považované za škodlivé. Výrobce tak nyní ve Spojených státech čelí žalobě. Informuje o tom web BBC. Firma podle žaloby uvedla spotřebitele v omyl tím, že nezveřejnila množství olova a kadmia ve třech prodávaných hořkých čokoládách.

Žalobu podal muž jménem Christopher Lazazzaro. Tvrdí, že pokud by o obsažených kovech věděl, výrobek by si nekoupil.

Žaloba se opírá o nedávná zjištění amerického časopisu Consumer Reports (CR), který testoval 28 hořkých čokolád na olovo a kadmium. Časopis tvrdí, že 23 z nich, včetně čokolád Hershey, Godiva a Lindt, obsahovalo »relativně vyšší hladiny« kovů.

»U 23 čokolád by konzumace pouhé unce (28 g) denně dospělou osobou překročila úroveň, o které úřady veřejného zdraví a odborníci z CR tvrdí, že může být škodlivá alespoň v případě jednoho z těchto těžkých kovů,« píše se ve vyhodnocení testu. Například tyčinky Hershey’s Special Dark a Lily’s obsahující 70 procent kakaa měly vysoký obsah olova, zatímco tyčinky Lily’s s 85procentním obsahem kakaa obsahovaly velké množství olova a kadmia.»Jakékoli jídlo může obsahovat těžké kovy, pokud jsou přítomny v půdě ve vysoké koncentraci,« řekla BBC nutriční specialistka Sheeba Majmudarová. »V současné době neexistují žádné zákony o potravinách, které by nařizovaly testování všech šarží potravin, dokud se z nich někomu neudělá nevolno,« dodala.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy