Trump prohlásil, že mu hrozí zatčení v případu vniknutí do Kapitolu

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že mu americké ministerstvo spravedlnosti zaslalo oznámení, v němž se uvádí, že je podezřelý v případu útoku na Kapitol 6. ledna 2021. To znamená, že se očekává jeho zatčení a obvinění v tomto případu.

»Prokurátor ministerstva spravedlnosti Jack Smith poslal dopis, v němž uvedl, že jsem podezřelý v případu z 6. ledna, a dal mi čtyři dny na oznámení velké porotě (o obdržení dopisu), což vždy znamená zatčení a obvinění,« napsal Trump na své stránce Truth Social media.

Velká porota v americkém právním systému schvaluje obvinění vznesená státními zástupci. Jak poznamenává deník The New York Times, Trump má před velkou porotou formální možnost přesvědčit porotu, aby všechna obvinění proti němu zrušila, ale v praxi tento postup pouze předchází vznesení obvinění. Publikace píše, že Trump pravděpodobně odmítne setkání s velkou porotou a využije pátého dodatku americké ústavy, který zakazuje nutit k výpovědi proti sobě.

Trump poznamenal, že se jedná o třetí trestní řízení proti němu. »Tento hon na čarodějnice se týká vměšování do voleb a absolutní přeměny orgánů činných v trestním řízení v politickou zbraň,« dodal bývalý šéf americké vlády a naznačil, že takový krok ministerstva spravedlnosti souvisí s jeho opakovaným obviňováním demokratů z ovlivňování prezidentských voleb v roce 2020. »Je to velmi smutné a temné období pro naši zemi,« řekl Trump.

Dne 6. ledna 2021 vtrhli příznivci Trumpa, tehdejšího republikána v čele USA, do budovy Kongresu, aby zabránili schválení výsledků prezidentských voleb z listopadu 2020, které vyhrál demokrat Joe Biden. V květnu ministr spravedlnosti – generální prokurátor USA Merrick Garland uvedl, že úřady zajistily více než 600 rozsudků proti osobám zapojeným do útoku.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy