Tuniský prezident představil zákon, poslance by mohl zbavit vlivu politických stran

Tuniský prezident Kaís Saíd ve čtvrtek představil nový volební zákon, který omezuje vliv politických stran, informují zahraniční agentury. Tunisko 17. prosince čekají parlamentní volby, které mají umožnit sestavit nový parlament. Činnost toho minulého prezident loni pozastavil. Opozice se však chystá volby bojkotovat.

Voliči budou podle nového volebního zákona v parlamentních volbách hlasovat pro konkrétní kandidáty místo kandidátní listiny jednotlivých stran, jak tomu bylo dosud. Nový zákon zároveň snižuje počet křesel v dolní komoře parlamentu ze 217 na 161. Podrobnosti o druhé komoře, včetně způsobu volby jejích členů, zatím nebyly zveřejněny, píše agentura Reuters.

»V minulosti poslanec parlamentu čerpal svou legitimitu ze své strany. Nyní musí převzít odpovědnost především ke svým voličům,« řekl Saíd na čtvrtečním zasedání kabinetu. Poslance, kteří nebudou »plnit svou roli«, bude podle nových pravidel možné odvolat, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost.

Několik opozičních stran, včetně islamistické Strany obnovy (An-Nahda), oznámilo, že budou prosincové volby bojkotovat. Nový volební zákon tyto strany označují za snahu je umlčet.

Saíd loni po letech patové politické situace a hospodářské krize pozastavil činnost parlamentu a letos v březnu jej rozpustil. Nová ústava schválená v červencovém referendu předává prezidentovi široké výkonné pravomoci a oslabuje vliv tuniského parlamentu a soudnictví. Zatímco členové opozice a západní kritici varovali, že tato rozhodnutí ohrožují těžce vydobyté demokratické svobody, mnoho Tunisanů Saídovy kroky po letech roztrpčení z politických elit uvítalo, píše agentura AP.

Prezident na čtvrtečním zasedání vlády trval na tom, že nemá v úmyslu vyloučit z parlamentních voleb žádnou stranu. Tvrdil, že nový zákon je inspirován systémy v jiných zemích a »umožní lidem svobodně vyjádřit svou vůli a volit osobu, kterou si vyberou«.

Saídovi kritici prezidenta viní z autoritářství a ohrožování demokratického procesu započatého po pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího, který odstoupil 14. ledna 2011 po několikatýdenních protivládních protestech, jež byly na počátku takzvaného arabského jara.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy