Home Zahraničí V texaském Uvalde zbourají školu, kde se střílelo a postaví novou

V texaském Uvalde zbourají školu, kde se střílelo a postaví novou

FOTO - ČTK/AP/Jae C. Hong

Školní rada v Uvalde v americkém státu Texas schválila plány na nahrazení základní školy, kde v květnu osmnáctiletý střelec zabil 19 dětí a dvě učitelky. O zbourání budovy před několika měsíci rozhodlo město. Podle plánu jednomyslně schváleného radou se začne stavět příští léto a nová škola by měla být otevřena na podzim roku 2024, uvedla agentura Reuters.

Uvalde, které leží přibližně 130 kilometrů západně od San Antonia, postaví novou školu za 50 milionů dolarů (asi 1,17 miliardy Kč) přibližně tři kilometry od současného umístění. Projekt bude financovat ze soukromých darů, uvedla televize ABC News. Není jasné, zda budou použity i veřejné prostředky.

Návrh předpokládá, že škola bude disponovat 39 třídami a 14 speciálními učebnami, kromě dalších místností věnovaných umění, vědě a technologiím.

Členové rady také souhlasili se jmenováním prozatímního policejního náčelníka ve školském okrsku. Josh Gutierrez nahradí Peta Arredonda, který byl propuštěn v srpnu kvůli odpovědnosti za opožděnou reakci na střelbu.

Arredondo se stal prvním policistou, který přišel o práci po jedné z nejsmrtelnějších přestřelek ve třídě v historii USA. Mezitím dal výpověď s okamžitou platností také jeho zástupce Mariano Pargas, než aby čelil ukončení pracovního poměru.

Selhání na všech úrovních

Osmnáctiletý Salvador Ramos 24. května zabil na škole v Uvalde 19 dětí a dvě učitelky, když střílel z útočné pušky ve dvou propojených třídách. Zabarikádovaný byl téměř 80 minut, než dveře vyrazila zásahová jednotka a zabila ho. Následné interní vyšetřování policejního zásahu odhalilo selhání na všech úrovních. Vyšetřovací zpráva mimo jiné uvedla, že na místě zásahu bylo 376 policistů z různých útvarů.

Příbuzní obětí viní policii z toho, že mohla zachránit životy, kdyby tak dlouho neotálela se zásahem. Pod tlakem se ocitl zejména Arredondo, protože byl na místě zásahu brzy a podle šéfa texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Stevea McCrawa byl za koordinaci celého zásahu odpovědný. Arredondo tvrdil, že se nepovažoval za velitele na místě činu.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here