Home Zahraničí Zvláštní vyslanec OSN naléhá na ICC, aby stíhal Tálibán kvůli porušování práv...

Zvláštní vyslanec OSN naléhá na ICC, aby stíhal Tálibán kvůli porušování práv žen

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu by měl stíhat představitele v Afghánistánu vládnoucího radikálního hnutí Tálibán v souvislosti s porušováním práv žen v zemi. Tento názor vyjádřil zvláštní vyslanec OSN pro vzdělávání, bývalý britský premiér (2007-2010) Gordon Brown.

»Hovoříme o systematickém zneužívání žen a dívek. Je jim odpíráno vzdělání, zaměstnání a přístup na veřejná místa. Všechny tyto zákazy jsou formou diskriminace. Jedná se pravděpodobně o nejohavnější, nejzákeřnější a nejkomplexnější porušování lidských práv v dnešním světě,« řekl ve vysílání BBC. »Mezinárodní trestní soud, který je zodpovědný za zločiny proti lidskosti, by měl odpovědné osoby vyšetřit a stíhat.«

Brown rovněž vyzval současnou britskou vládu v čele s premiérem Rishi Sunakem, aby na vůdce Tálibánu uvalila sankce. Západní země by podle něj měly vyvinout »mezinárodní tlak na režim«, aby přiměly Tálibán přehodnotit svou domácí politiku.

Od nástupu k moci v srpnu 2021 Tálibán pozastavil výuku dívek na středních školách a vysokých školách, zakázal ženám, včetně členek profesorského sboru, vstup na univerzity a nařídil vyloučení žen ze všech národních i mezinárodních nevládních organizací. Tato rozhodnutí vyvolala vlnu kritiky ze strany zahraničních států a mezinárodních organizací včetně OSN.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here