ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pouhé zrušení nedávných změn v přesčasové práci lékařů nevyřeší problémy ve zdravotnictví, upozornil Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů (LOK-ČSL). Bude totiž znamenat jen návrat k předchozímu stavu, kdy byl zákoník práce na většině nemocničních pracovišť buď přímo nedodržován anebo obcházen, uvedl předseda odborového klubu Martin Engel po dnešním jednání mimořádného předsednictva ve Vémyslicích na Znojemsku. Nevidí důvod přerušit za takových okolností protestní akci Lékaři jsou jenom lidi.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v úterý uvedl, že novelu zákoníku práce, která má zrušit od října platící změnu v přesčasové práci, předloží skupina poslanců vládě zřejmě za dva týdny. Změna má podle Válka odvrátit hrozbu výpovědí prosincové přesčasové práce, které podle Sekce mladých lékařů podalo téměř 5000 lékařů. Válek věří, že změna zákoníku a další opatření, která chce lékařům spolu s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) představit, situaci vyřeší.

»LOK-SČL vyzývá ministra zdravotnictví Válka, aby přestal mediálně chlácholit veřejnost a začal skutečně řešit požadavky lékařů. Jde o zajištění péče pro pacienty a vytvoření odpovídajících podmínek pro zaměstnance,« uvedl Engel. Přístup Válka i předsedy vlády Petra Fialy (ODS) označil za nezodpovědný.

Ministerstvo podle Válka chystá také metodický pokyn pro ředitele přímo řízených nemocnic, zejména fakultních, jak k přesčasové práci přistupovat. Podle zástupců Sekce mladých lékařů už v současné době lékaři v některých nemocnicích slouží dobrovolně víc než 416 hodin přesčasů, které do konce září zákoník povoloval. Nově mohou odpracovat až 832 hodin za rok.

Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je nyní vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané. Již dříve avizovali, že mohou v prosinci chybět lékaři až na 24 000 služeb. Prohlásili, že akutní péče o pacienty ohrožena nebude, mohou být ale podle nich omezeny plánované výkony.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here