ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Akutní péče o pacienty ohrožena nebude, mohou být ale omezeny plánované výkony. Tak může podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) vypadat poskytování zdravotní péče od prosince. Na protest proti novele zákoníku práce, která lékařům zvyšuje maximální možný počet hodin přesčas, dosud vypovědělo prosincovou přesčasovou práci asi 4900 lékařů. Číslo nemusí být konečné.

O výpovědích přesčasové práce informovala Sekce mladých lékařů na Facebooku. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2022 je v akutní péči, která se týká zejména práce v nemocnicích, asi 23 153 lékařských úvazků.

Lékaři protestují proti legalizaci možnosti sloužit ročně až 832 přesčasových hodin. Novela navyšující množství dobrovolné přesčasové práce lékařů začala platit 1. října. Změnu přinesla do schválené novely zákoníku skupina poslanců v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL). Dosud zákoník práce počítal s polovinou, tedy s maximálně 416 hodinami přesčasů ročně.

Podle zástupců sekce už v současné době lékaři v některých nemocnicích slouží víc, než předpokládá zákon. Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je nyní vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané. Již dříve avizovali, že mohou v prosinci chybět lékaři až na 24 000 služeb. Prohlásili, že akutní péče o pacienty ohrožena nebude, mohou být ale podle nich omezeny plánované výkony.

Novelu po jejím přijetí kritizoval v rozhovoru pro iportaL24.cz také prezident ČLK Milan Kubek. Už tehdy avizoval, že změna situaci s nedostatkem lékařů nevyřeší, naopak ji ještě více zkomplikuje.

Připomněl, že nemocnice zajišťují 24hodinovou zdravotní péči jedině díky soustavnému porušování zákoníku práce. »Lékaři jsou přepracovaní, unavení, častěji chybují, to samozřejmě ohrožuje pacienty, takže ta situace je velmi vážná a politici ji naprosto neřeší, ignorují ji,« konstatoval prezident komory. Legalizace zdvojnásobení přesčasové práce pro lékaře podle něj svědčí o tom, že místo řešení problému ministerstvo problém zametlo pod koberec tím, že pokroutilo zákon, aby to umožňoval.

Mladí lékaři požadují hlubší změnu zákoníku a jeho následné dodržování a kontrolování.

Některé nemocnice odmítají převzít výpovědi

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden přislíbil, že navrhne další změnu zákoníku práce, která vrátí přesčasy na původní počty hodin. Upravit to chce zrychleně do konce roku. Válek se má společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) se zástupci Sekce mladých lékařů setkat 20. října.

Mluvčí resortu Ondřej Jakob uvedl, že věří, že návrhy řešení, které ministerstvo na jednání s lékaři představí, jejich postoj změní. »Věřím, že poté, co v říjnu na plánovaném jednání představíme Sekci mladých lékařů ČLK naše návrhy řešení, a to nejen novelu zákoníku práce, by mohlo dojít ke změně jejich postoje,« uvedl Jakob. Zároveň dodal, že předpokládá, že v nemocnicích, které ministerstvo přímo řídí, tuto situaci zvládnou a péče o pacienty nebude omezena.

Už dříve mladí lékaři uvedli, že dobrovolná přesčasová práce je na některých pracovištích vynucována, problémy jsou podle nich nyní i s podáváním jejích výpovědí. Spolek vyzývá lékaře, kterým zaměstnavatel v podání výpovědi nějakým způsobem brání, aby tyto incidenty nahlašovali. »Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí, požadováním výpovědí z celého pracovního poměru a dalších,« uvedli zástupci sekce.

Protestující lékaři požadují změnu zákoníku práce a finanční ohodnocení, které bude dostatečně vysoké už za základní pracovní dobu. Podle dřívějších informací tvoří přesčasy a služby zhruba polovinu měsíčního příjmu lékaře. Průměrná hrubá mzda lékaře v roce 2021 byla podle informací Českého statistického úřadu 83 808 korun, průměrná hrubá mzda napříč ekonomikou 37 839 korun.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here