Home Domácí Víkend bude v Česku oblačný, teploty vystoupají až na 18 stupňů

Víkend bude v Česku oblačný, teploty vystoupají až na 18 stupňů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nadcházející víkend bude v Česku spíše oblačný, občas se objeví přeháňky. Teploty budou na konec října nadprůměrné. V neděli vystoupají až na 18 stupňů Celsia a podobně vysoko vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Průměrná teplota pro nynější týden z let 1991 až 2020 je pod osmi stupni Celsia.

Dnes bude oblačno až zataženo, pršet bude zejména na horách. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou na 16 stupňů, na jižní Moravě i na 18 stupňů. V pátek se ještě mírně ochladí, maxima by neměla přesáhnout 14 stupňů. Přes den bude zataženo s občasnými přeháňkami, k večeru začne od západu oblačnosti ubývat.

O víkendu meteorologové předpovídají oblačno až polojasno. Přeháňky se vyskytnou místy, v neděli spíše na západě. Zejména na Moravě se v neděli ráno a dopoledne budou tvořit mlhy. Sobotní nejvyšší teploty se dostanou na 15 stupňů Celsia, v neděli na 18 stupňů. Při déletrvající nízké oblačnosti a na západě Čech by nedělní maxima neměla přesáhnout 11 stupňů Celsia.

Podobné počasí vydrží i v pondělí, od úterý se zatáhne a na většině území Česka bude pršet. V pondělí se teplotní maxima budou pohybovat okolo 19 stupňů, poté klesnou zhruba k 15 stupňům Celsia. Na východě Česka může být i v úterý ještě 18 stupňů.

Klimatologové přibývající počty teplých dnů na podzim přičítají globální klimatické změně. Například letošní září v České republice bylo nejteplejší od roku 1961. V průměru bylo 16,5 stupně Celsia, což bylo o 3,5 stupně více, než je normál z let 1991 až 2020. Celosvětově bylo září podle evropského programu pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus nejteplejší v historii měření.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here