Ani auta v lednu průmysl z červených čísel nevytáhla. Stavebnictví přálo počasí

Průmyslová výroba v lednu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla proti stejnému měsíci před rokem o 1,4 procenta a ve srovnání s prosincem minulého roku o 2,7 %. Stavební produkce naopak meziročně o 5,4 % a meziměsíčně o 5,1 % vzrostla, což umožnily především příznivé klimatické podmínky. I přes příznivá data ze stavebnictví ale dávají lednové výsledky pramalou naději, že by se tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí vymanila z recese, v níž se ocitla už na sklonku minulého roku.

Připomeňme, že v prosinci zaznamenal průmysl meziroční růst o čtyři procenta, ovšem roli sehrála i nízká srovnávací základna z předchozího roku, kdy výroba vykázala meziroční pokles o 2,1 %.Stavebnictví si pohoršilo o 0,2 %.

Pětinový pokles ve dvou důležitých odvětvích

»Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví. K poklesu také významně přispěla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se projevily nadprůměrně vysoké lednové teploty,« uvedl k výsledkům průmyslu Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. »Pětinový meziroční pokles produkce zaznamenala odvětví výroba chemických přípravků a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde je ochlazení produkce znatelné již delší dobu. Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek,« doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích v lednu podle statistiků vzrostla meziročně o 1,6 %. Zatímco nové zakázky ze zahraničí se snížily o 3,5 %, tuzemské nové zakázky stouply o 13,6 %. »K tomuto mírnému růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek na meziročně srovnatelné úrovni,« uvedl ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se podle něj v lednu snížil meziročně o 0,8 %.

Bytová výstavba opět v propadu

»V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 %. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 4,2 %,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavební úřady vydaly 6241 stavebních povolení, meziročně o 7,4 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 45,6 miliardy korun a meziročně vzrostla o 35,8 %. »Lednový růst orientační hodnoty byl ovlivněn povolením významných staveb dopravní infrastruktury a také nebytových budov. Po jejich modelovém vyloučení a zohlednění cenového vývoje se v orientační hodnotě dostaneme na úroveň ledna 2022,« upřesnil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Počet zahájených bytů se snížil meziročně o 8,8 % na 2687 bytů, počet dokončených bytů klesl o 15,4 % na 2981 bytů.

Stavební firmy podle statistiků i nadále trápí nedostatek zaměstnanců. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se snížil meziročně o 0,9 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy