Home Domácí Ceny hypoték se dál drží na vysoké úrovni, přesto trh s bydlením mírně...

Ceny hypoték se dál drží na vysoké úrovni, přesto trh s bydlením mírně ožívá

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Objem poskytnutých hypoték se v květnu zvýšil meziměsíčně o 17 procent na 12,3 miliardy korun. Úroková sazba u nových hypoték bez refinancovaných činila 5,9 %, a mírně tak stoupla z dubnových 5,89 %. Uvádí to dnes ve svém Hypomonitoru Česká bankovní asociace (ČBA). Současně připomíná, že v dubnu se naopak objem hypoték snížil o 16 %. Hypomonitor obsahuje data všech bank a stavebních spořitelen, které poskytují hypotéky na českém trhu.

»Ačkoli květnová aktivita na hypotečním trhu bývá oproti dubnu pravidelně příznivější, v letošním květnu byl nárůst nad rámec běžné sezónnosti. Objem i počet hypoték se tak v květnu přiblížil březnovým hodnotám a po zohlednění sezónního vývoje je nejvyšší od poloviny loňského roku, kdy trh začal citelně zamrzat. Hodnoty posledních třech měsíců tak naznačují, že hypoteční trh mírně ožívá, ačkoli oproti minulosti zůstává nadále výrazně utlumený,« píše v tiskové zprávě ČBA.

Z meziročního pohledu byl v květnu obdobně jako v dubnu objem poskytnutých hypoték nižší o 40 %. Tržní úrokové sazby podle ČBA v posledních týdnech sice opět klesají, zůstávají však velmi rozkolísané a případné změny v hypotečních sazbách tak budou v příštích měsících jen velmi kosmetické.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 10,4 mld. Kč po dubnových 8,8 mld. Kč. Nárůst proti dubnu činí 18,7 %. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) se pak zvýšil na dvě miliardy korun z dubnových 1,8 mld. Kč.

Počet nově poskytnutých hypoték v květnu vzrostl z 2,9 tisíce na bezmála 3,5 tis. Nadále se ale jedná o nízké číslo, průměrný měsíční počet nových hypoték v první polovině minulého roku se totiž pohyboval kolem šesti tisíc a předloni dosahoval dokonce 9,5 tis.

Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled inflace, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí, uvádí ČBA.

Průměrná velikost hypotéky v květnu stagnovala na hranici tří milionů korun. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here