Home Domácí Poláci od rána volí i v Praze, Brně a Ostravě, zájem na ambasádě...

Poláci od rána volí i v Praze, Brně a Ostravě, zájem na ambasádě je velký

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

V dnešních polských parlamentních volbách mohou Poláci svůj hlas odevzdat i na dvou místech v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Na polské ambasádě ve Valdštejnské ulici v Praze 1 je o volby zájem, lidé čekali na ulici již před otevřením volební místnosti v 07.00 a zhruba do 9.30 jich dorazila asi stovka. Polští voliči dnes rozhodnou o složení 460členného Sejmu, dolní komory parlamentu, a 100členného Senátu. Kromě toho volí i v referendu, které prosadila národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

V Praze mohou Poláci žijící v České republice a polští turisté s voličským průkazem svůj hlas odevzdat na ambasádě a také na polském konzulátu v Truhlářské ulici. Na Moravě mohou k urnám na konzulátech v Brně a Ostravě. Hlasování skončí dnes ve 21.00, Poláci na rozdíl od České republiky volí jen v jednom dnu.

Polská konzulka Katarzyna Rytko-Bednareková ČTK sdělila, že v Praze se k volbám zaregistrovalo 2460 voličů. Podle Českého statistického úřadu v Praze loni trvale žilo 3359 polských občanů. »Je třeba vzít v úvahu, že někteří lidé budou volit s voličským průkazem, hlavně turisté, kteří nemají povinnost se předem registrovat,« dodala konzulka. Na Moravě se pak podle generální konzulky Polské republiky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowiczové zaregistrovalo v Brně a Ostravě zhruba po 300 voličích.

V budově polské ambasády v Praze je podle místopředsedy volební komise Dariusze Piotra Blaszczyka zájem o volby velký a na ulici již při otevření uren v 07.00 čekalo asi 15 lidí. Voliči musí u vchodu projít bezpečnostním rámem, zhruba za deset minut po 09.00 jich podle zpravodaje ČTK dorazilo nejméně deset. Před konzulátem v Truhlářské se pak kolem 12.00 vytvořila desítky metrů dlouhá fronta.

Podle volebních průzkumů se očekává, že dosud vládnoucí PiS volby vyhraje. Není však jisté, zda se straně podaří dosáhnout v Sejmu na většinu potřebnou k sestavení vlády. Naděje na návrat k moci po osmi letech v opozici si dělá Občanská koalice, která by k vládní spolupráci přizvala Novou levici a středovou Třetí cestu.

Analýzu deníku iportaL24.cz čtěte zde.

(pk, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here