Stačila dvě kola a pražská »S« už jsou na čele. Lídrem je Slavia, zato Plzeň stále tápe

AKTUALIZOVÁNO

Sparta a Slavia se budou rvát o titul? Už od »startovních bloků« v nové sezoně potvrzují obě pražská »S« své ambice i postavením v tabulce. Hned po druhém kole se seřadila na čele tabulky. Vedou červenobílí o skóre před obhájcem titulu, což jim zajistilo dnešní vítězství 3:1 v Českých Budějovicích. Stejně jako Sparta o den dříve ve Zlíně to však při svém prvním soutěžním výjezdu mimo Eden neměli jednoduché.

Favorit hrající v mentolových dresech sice na Střeleckém ostrově ovládl první půli, když se utešenou střelou ze střední vzdálenosti podruhé v české lize trefil norský záložník Christos Zafeiris, ovšem domácí krátce po pauze srovnali díky přesné hlavičce Zdeňka Ondráška. Jihočeši dlouho odolávali snahám vicemistra vstřelit vedoucí branku, ovšem čtvrt hodiny před koncem po nepovedeném výkopu brankáře Šípoše a následné rychlé akci zatloukl míč do sítě tvrdou ranou exbudějovický Lukáš Provod. Pojistku pak přidal efektní patičkou střídající Mojmír Chytil, který navíc v samém závěru neproměnil pokutový kop. »Mojmír nám pomohl, stejně jako v minulém zápase, ale na to, aby hrál v základní sestavě ještě nemá natrénováno kondičně,« řekl kouč Slavie Jindřich Trpišovský, jenž byl jinak s výkonem vcelku spokojen. »Hráli jsme z 80 procent dobře, domácí nám to po pěkném gólu zkomplikovali. Kaňkou je zranění Davida Douděry, který má problém se zadním stehenním svalem,« dodal trenér Slavie.

Červenobílí mohou být spokojeni, jakou rychlostí se dostali do čela tabulky, kde chtějí být i po 35 kolech, ovšem Dynamo se dnes nemělo za co stydět. Překvapivě vyhrálo i na držení míče – 55:45 % – což se proti »sešívaným«, kteří hře rádi a dobře dominují, jen tak někomu nepovede. »Nemáme se za co stydět, Slavia ukázala svou kvalitu a zaslouženě vyhrála. Prohráli jsme se vztyčenou hlavou a jedeme dál,« uvedl Tomáš Zápotočný, jihočeský asistent.

Posun na první místo tabulky dnes odmítl Slovan Liberec, který po úvodní ligové výhře 3:1 dnes vedl v poločase v Mladé Boleslavi 2:0, což by mu k lídrovství stačilo. Jenže Středočeši stihli vydolovat zasloužený bod, který trefil v 88. minutě zkušený obránce Marek Suchý. A to hráli téměř hodinu čistého času o deseti bez vyloučeného Kostky! »I v deseti lidech jsme podali fantastický výkon a Liberec k ničemu nepustili. Poděkování patří hráčům i divákům, kteří nás hnali za góly,« řekl trenér Boleslavi Marek Kulič, zatímco jeho protějšek Luboš Kozel se zlobil: »Utkání mě stálo hodně nervů a jsem zklamaný z toho, že jsme nedotáhli takový zápas za takového stavu do vítězného konce.«

Třetí v tabulce jsou překvapivě Teplice, které po úvodní nečekané výhře 1:0 nad Viktorií Plzeň dnes vyloupily i stadion dalšího týmu, jenž reprezentuje Českou republiku v pohárové Evropě – pražské Bohemky. »Je to krásné, vstup do letošního ročníku se nám povedl. Ale víme, kde máme mezery a budeme na nich pracovat,« řekl teplický kormidelník Zdenko Frťala.

»Klokani« naopak nenavázali na úvodní výhru z Pardubic a dnes před zaplněným Ďolíčkem prohráli 1:2. Severočechy poslal v závěru první pětačtyřicetiminutovky do vedení Daniel Trubač a po téměř hodině hry pojistil jejich náskok z úhlu přes chybujícího gólmana »Klokanů« Reichla Robert Jukl. Následně David Puškáč z penalty, nařízené za faul Marečka na střídajícího Kozáka, vysoko přestřelil branku, a ani vykoupení vytáhlého útočníka v podobě gólu ve čtvrté minutě nastavení Pražanům k bodu nepomohlo. Znamenalo jen korigování stavu, jež pohříchu přišlo pozdě. »Zápas jsme si z velké části prohráli sami,« litoval kouč zelenobílých Jaroslav Veselý.

Mimochodem, šlo o kolo plné neproměněných penalt. V každém z dnešních čtyř duelů exekutoři jednu zahodili. V Mladé Boleslavi to byyl ještě za stavu 0:0 ve 4. minutě domácí Vasil Kušej, jehož skvostně u tyče vychytal liberecký gólman Oliver Vliegen. No a v posledním dnešním duelu v Plzni neproměnil penaltu hostující Hradec Králové. Ale to bychom předbíhali…

Viktoria šla do duelu jako jasný favorit, ale také s vědomím, že ani v úvodním ligovém střetnutí v Teplicích, ani v kvalifikaci o Evropskou konferenční ligu proti kosovské Dritě se ještě neradovala z gólu. A dnes rovněž marně bušila do hradeckých vrat. Vypadalo to na další bezbrankovou remízu, když běžela 80. minuta hry. To ale nikdo nevěděl, jaká divočina se ve Štruncových sadech odehraje v poslední patnáctiminutovce, bráno i s nastaveným časem.

Trenér Západočechů Miroslav Koubek si přál, aby jeho tým vysvobodil jakýkoli gól, i třeba ušmudlaný. A to se v případě trefy Lukáše Hejdy z 81. minutě dalo říci se vším všudy. Centr z levé strany nevypadal nijak nebezpečně a vypadalo to, že míč přistaně u nohou Davida Heidenreicha, jenže ten na kluzkém trávníku osudově podklouzl a kapitán Plzně špičkou kopačky konečně odčaroval letošní prokletí předposledního mistra. Na gól čekala Viktoria 261 minut…

Jenže »Votroci« se nevzdali a po dlouhém autu Gabriela přišla jejich šance. V 85. minutě Jhon Mosquera při výskoku ve vápně zasáhl hlavu právě nešťastníka předchozích okamžiků Heidenreicha a přišla zasloužená penalta. Ano, hádáte správně – zahozená. Daniel Vašulín ji kopl přesně do míst, kam skákal domácí gólman Staněk. A vypadalo to, že Plzeň tentokrát políbila paní Štěstěnu. Jenže běžela šestá minuta nastaveného času a poslední nákop do vápna krásně vrátil před Staňka Gabriel ke střídajícímu Ondřeji Šašinkovi, který na zadní tyči předvedl nejen dokonalý výskok, ale i přesné zakončení.

Trenér Koubek jen nevěřícně kroutil hlavou, zatímco Hradečtí slavili, jak kdyby právě vyhráli titul. »Byl jsem zklamaný, a přiznávám, že i vytočený. Nezvládli jsme dva auty, z jednoho je penalta, z druhého gól. V určitých fázích je tam i křeč,« řekl plzeňský trenér. Inu, start do sezony nemá jeden z favoritů zrovna povedený, jen co je pravda…

* * *

Dynamo České Budějovice – Slavia Praha 1:3 (0:1)

Branky: 53. Ondrášek – 13. Zafeiris, 74. Provod, 84. Chytil. Rozhodčí: Szikszay – Hájek, Hrabovský – Starý (video). ŽK: Havel, J. Hora, Čmelík – Zafeiris. ČK: 89. J. Hora. Diváci: 6681 (vyprodáno).

Č. Budějovice: Šípoš – Osmančík (85. Hais), Havel, Králik, Trummer – Čermák, J. Hora – Čmelík (72. Suchan), Hellebrand (85. Broukal), Adediran – Ondrášek. Trenér: Marek Nikl.

Slavia: Kolář – Vlček (61. Schranz), Ogbu, Holeš – Douděra (29. Masopust), Zafeiris, Oscar, Provod – Lingr (77. Ševčík), Jurečka (62. Chytil) – Van Buren (77. Tijani). Trenér: Trpišovský.

FK Mladá Boleslav – Slovan Liberec 2:2 (0:2)

Branky: 78. Pulkrab, 88. Suchý – 8. Chaluš, 42. Kulenovič. Rozhodčí: Vokoun – Kubr, Mokrusch – Všetečka (video). ŽK: Kušej, Suchomel, Suchý, Karafiát, Pulkrab, Ladra – Plechatý, Červ, Prebsl, Mikula. ČK: 36. Kostka (Boleslav). Diváci: 4112.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel (85. Šimek) – Matějovský (46. Ladra), Sakala – Jawo (38. Kadlec), Mareček (75. Žitný), Kušej – Hilál (75. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Liberec: Vliegen – Plechatý, Chaluš, Purzitidis – Ghali, Červ (83. Prebsl), Doumbia (83. Varfolomejev), Fukala – Frýdek (69. Penner) – Kulenovič (69. Horský), Tupta (60. Mikula). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 – FK Teplice 1:2 (0:1)

Branky: 90.+4 Puškáč – 43. Trubač, 59. Jukl. Rozhodčí: Orel – Pečenka, Hádek – Kocourek (video). ŽK: Puškáč, Hůlka – Urbanec, Mareček, Bílek. Diváci: 5679.

Bohemians: Reichl – Hůlka, Křapka, Hybš – Köstl, Jindřišek (46. Beran), Hrubý (46. Dostál), Kovařík (75. Necid) – Matoušek (70. Kozák) – Prekop (60. Hála), Puškáč. Trenér: Veselý.

Teplice: Grigar – Mareček, Chaloupek, Hora (87. Bílek) – Radosta, Jukl, Dramé, Urbanec – Trubač (90.+5 Křišťan) – Fila (84. Jásir), Gning (90.+5 Vachoušek). Trenér: Frťala.

Viktoria Plzeň – FC Hradec Králové 1:1 (0:0)

Branky: 81. Hejda – 90.+6 Šašinka. Rozhodčí: Machálek – Paták, Hurych – T. Klíma (video). ŽK: Sýkora, Mosquera – Gabriel, Vašulín. Diváci: 8071.

Plzeň: Staněk – Hejda, Hranáč, Jemelka – Bucha (80. Traoré), Kalvach – Jirka, Vlkanova (46. Kopic), Sýkora (80. Mosquera) – Chorý (55. Durosinmi), Vydra (63. Kliment). Trenér: Miroslav Koubek.

Hradec: Bajza – J. Klíma, Heidenreich (87. Ševčík), Čech – Gabriel, Kodeš, Kučera (83. Pudhorocký), Horák – Juliš (58. Matěj Koubek), Krejčí (83. Šašinka) – Vašulín. Trenér: Weber.