FOTO - ČTK/Ondřej Hájek

Primátorem Teplic dnes zastupitelé zvolili Jiřího Štábla z vítězného ANO. Koalici uzavřelo ANO s ODS. V zastupitelstvu o 27 členech má koalice 17 hlasů. Poprvé od roku 1994 nemá ODS v lázeňském městě primátora, respektive starostu. Štábl si prohodil pozici s dnes již náměstkem primátora Hynkem Hanzou, který je senátorem za Teplicko.

Štábl v tajné volbě dostal 18 hlasů. »Cítím naprosto zásadní odpovědnost vůči městu a jeho občanům. Jsem připraven věnovat veškerý svůj čas práci pro město,« řekl.

V uplynulém volebním období měl primátor Hanza pouze jednoho náměstka – Štábla. Nyní zastupitelé zvolili tři náměstky. Vedle Hanzy se náměstkyní stala Monika Peterková (ODS spolu s TOP 09), která bude mít na starosti školství, Tomáš Hadviga z ANO bude zodpovídat za městskou hromadnou dopravu. Jako uvolněni, tedy s nárokem na plný plat, budou funkci vykonávat primátor a náměstek Hadviga. Zastupitelé hlasovali o náměstcích v tajné volbě.

Rada je devítičlenná, složena z pěti zástupců ANO a čtyř zástupců ODS spolu s TOP 09. Radními se stal primátor a náměstci a zastupitelé zvolili dalšími členy rady Petra Najmana a Ondřeje Hapmejse z ODS spolu s TOP 09 a z hnutí ANO se dalšími radními stal Vladimír Kossakowski, Petr Kohout a Eliška Tomášková. Zastupitelé schválili zřízení výborů finančního, kontrolního a výboru pro dopravu, dotace a smart city. Předsedou finančního výboru se stal Jan Hadraba (ODS spolu s TOP 09), kontrolního Jakub Mráček (VOLBA PRO! TEPLICE) a třetího výboru Adam Souček (VOLBA PRO! TEPLICE).

ANO získalo v zářijových volbách devět mandátů, ODS spolu s TOP 09 osm. Třetí skončilo uskupení VOLBA PRO! TEPLICE, která s pěti mandáty tak jako v předchozích letech skončila v opozici. Čtyři zastupitele má SPD. Jeden mandát má Zdraví Sport Prosperita. Volební účast v Teplicích činila 34,14 procenta. Do zastupitelstva se nedostali komunisté, kteří měli v minulém volebním období dva mandáty.

V čele Teplic stál od roku 1994 za ODS Jaroslav Kubera, nejprve jako starosta a od roku 2003, kdy se Teplice staly statutárním městem, jako primátor. V komunálních volbách vítězil opakovaně. V roce 2018 se jeho nástupcem stal Hynek Hanza, předchozí volby ODS vyhrála a obsadila devět křesel v zastupitelstvu.

Soud se zabýval návrhem na neplatnost voleb v Teplicích. Údajné kupčení s hlasy nebylo podle soudu prokázáno.

Jiří Štábl byl od roku 2018 náměstkem primátora

* Štábl byl v letošních volbách lídrem kandidátky hnutí ANO v Teplicích, od roku 2018 byl náměstkem dosavadního primátora města Hynka Hanzy (ODS). koaliční smlouvu podepsalo vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09, již 30. září.

* V komunálních volbách před čtyřmi lety byl Štábl rovněž lídrem ANO, které tehdy skončilo s pěti získanými mandáty na třetím místě.

* Od roku 2018 je zastupitelem Teplic a také radním města, od roku 2020 je rovněž členem zastupitelstva Ústeckého kraje.

* Členem hnutí ANO je od roku 2018, o rok později byl zvolen místopředsedou hnutí v Teplicích. Loni neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny.

* Narodil se 28. dubna 1985 v Šumperku.

* Dříve působil jako PR manažer, pracoval jako tiskový mluvčí a vedoucí oddělení komunikace a marketingu v Dopravním podniku hl. m. Prahy, později v České spořitelně a následně ve společnosti Technologie hlavního města Prahy.

* Mezi jeho záliby patří otužování a ragby.

Přehled starostů a primátorů Teplic od roku 1990:

Karel Feix (ODA), 1990-1994

Jaroslav Kubera (ODS), 1994-2018

Hynek Hanza (ODS), 2018-2022

Jiří Štábl (ANO), od 2022

Přehled koalic a primátorů statutárních měst

Přehled uzavřených či domluvených koalic a primátorů statutárních měst a Prahy po letošních komunálních volbách. Města jsou seřazena abecedně a rozdělena na hotovo a jedná se. Tučně označené znamená, že už na úvodním zastupitelstvu bylo zvoleno nové vedení. Kurzivou jsou označeni primátorky a primátoři, kteří obhájili svou pozici.

Ustavující zasedání nových obecních a městských zastupitelstev se podle zákona měla uskutečnit nejpozději 24. října, pokud nebyl výsledek voleb napaden u soudů. To byl případ Teplic, kde je ustavující jednání dnes. V  Hradci Králové a Praze se ustavující zasedání konala bez volby nového vedení, má se tak stát 15. a 24. listopadu. V Praze se o koalici stále jedná, ve druhém případě se již na jejím složení dohodli, řeší se obsazení rady, respektive rozdělení jednotlivých gescí. Spor je o sport.

MěstoVítěz volebKoaliceNový primátorDosavadní primátor
BrnoSpolečně – ODS a TOP 09 (16 z 55 zastupitelů)ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, ČSSD; celkem 42Markéta Vaňková (ODS)Markéta Vaňková (ODS)
České BudějoviceODS (16 ze 45 zastupitelů)ODS, Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP 09), Piráti, Jihočeši 2012; celkem 23Dagmar Škodová Parmová (ODS)Jiří Svoboda (ANO)
DěčínANO (11 z 27 zastupitelů)ANO, SPD; celkem 16Jiří Anděl (ANO)Jiří Anděl (ANO)
Frýdek-MístekNaše Město F-M (13 ze 43 zastupitelů)NM F-M, ANO; celkem 24Petr Korč (NM F-M)Petr Korč (NM F-M)
HavířovANO (15 ze 43 zastupitelů)ANO, ČSSD a osobnosti města, Hnutí pro Havířov, Spolu plus (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN); celkem 28Josef Bělica (ANO)Josef Bělica (ANO)
Hradec KrálovéANO (13 z 37 zastupitelů)HDK a TOP 09, ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Zelení, Rozvíjíme Hradec; celkem 21Pavlína Springerová (HDK)Alexandr Hrabálek (ODS)
ChomutovANO (13 z 35 zastupitelů)ANO, Nový Sever; celkem 18Marek Hrabáč (ANO)Marek Hrabáč (ANO)
Jablonec nad NisouANO (9 z 30 zastupitelů)ODS, Piráti, Společně pro Jablonec (KDU-ČSL a Zelení), SLK; celkem 16Miloš Vele (ODS)Jiří Čeřovský (ODS)
JihlavaANO (14 z 37 zastupitelů)ANO, ODS+KDU-ČSL; celkem 24Petr Ryška (ODS)Karolína Koubová (Fórum Jihlava)
Karlovy VaryANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Karlovaráci; celkem 23Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)
KarvináČSSD (23 ze 41 zastupitelů)ČSSD, ANO; celkem 33Jan Wolf (ČSSD)Jan Wolf (ČSSD)
KladnoVolba pro Kladno (14 z 33 zastupitelů)VPK, ANO; celkem 19Milan Volf (VPK)Milan Volf (VPK)
LiberecStarostové pro Liberecký kraj (12 z 39 zastupitelů)SLK (s TOP 09 a KDU-ČSL), ANO, Piráti, ODS; celkem 29Jaroslav Zámečník (SLK)Jaroslav Zámečník (SLK)
Mladá BoleslavANO+Volba pro Mladou Boleslav (11 z 33 zastupitelů)ANO+Volba pro Mladou Boleslav, ODS s TOP 09, STAN, Hlas pro Boleslav (ČSSD a NK); celkem 26Raduan Nwelati (ODS), v březnu 2024 ho vystřídá Jiří Bouška (ANO)Raduan Nwelati (ODS)
MostProMOST (21 ze 45 zastupitelů)ProMOST, ANO; celkem 31Jan Paparega (ProMOST)Jan Paparega (ProMOST)
OlomoucANO (16 ze 45 zastupitelůANO, ProOlomouc, Piráti, spOLečně; celkem 28Miroslav Žbánek (ANO)Miroslav Žbánek (ANO)
OpavaANO (17 z 39 zastupitelů)ANO, Občané městských částí Opavy (OMČO), Zelená pro Opavu; celkem 22Tomáš Navrátil (ANO)Tomáš Navrátil (ANO)
OstravaANO (21 z 55 zastupitelů)ANO, Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Piráti; celkem 33Tomáš Macura (ANO)Tomáš Macura (ANO)
PardubiceANO (12 z 39 zastupitelů)ANO, Žijeme Pardubice, Společně pro Pardubice; celkem 20Jan Nadrchal (ANO)Martin Charvát (ANO)
PlzeňSpolu – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (15 ze 47 zastupitelů)ANO, Piráti, STAN, PRO Plzeň; celkem 28Roman Zarzycký (ANO)Pavel Šindelář (ODS)
ProstějovANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, ODS, PéVéčko; celkem 22František Jura (ANO)František Jura (ANO)
PřerovANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, ODS, KDU-ČSL s TOP 09; celkem 21Petr Vrána (ANO)Petr Vrána (ANO)
Ústí nad LabemANO (13 z 37 zastupitelů)ANO, SPD s Trikolorou, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS; celkem 20Petr Nedvědický (ANO)Petr Nedvědický (ANO)
TepliceANO (9 z 27 zastupitelů)ANO, ODS s TOP 09; celkem 17Jiří Štábl (ANO)Hynek Hanza (ODS)
TřinecOsobnosti pro Třinec (STAN; 13 z 33 zastupitelů)Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL, Společně pro Třinec (ODS+TOP 09); celkem 18Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec)Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec)
ZlínANO (14 ze 41 zastupitelů)ANO, ODS, KDU-ČSL s TOP 09, Piráti; celkem 27Jiří Korec (ANO)Jiří Korec (ANO)
Praha jedná seSpolu pro Prahu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL; 19 z 65 zastupitelů)Spolu, Piráti, STAN?; celkem 37 Spolu, ANO?; celkem 33Bohuslav Svoboda (ODS)Zdeněk Hřib (Piráti)

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here