Vědci přespávají v přístřešku pro zvířata, veterináři se myjí v kaluži na cestě

Světoznámá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vstoupí příští rok do desátého roku své existence. Projekt od začátku vznikal v úzké spolupráci s vědci, pro ně jsou však zároveň místní podmínky velmi náročné.

»Vědci od začátku prokazují při práci v milovické rezervaci velké nasazení. Především v prvních letech existence rezervace, kdy ještě neměli schválené granty pro financování místních výzkumných projektů, si často související náklady z velké části hradili z vlastních peněz a museli snášet značné nepohodlí. Při vícedenních výzkumech přespávali v rezervaci ve stanech. Za zhoršeného počasí, kdy stany odnášel prudký vítr, museli na noc vyhledávat úkryt v přístřešku pro zvířata jen nahrubo vyčištěného od výkalů velkých kopytníků. V zimě pak nocovali ve voze, i když se budili mrazem. Práce v milovické rezervaci od začátku vyžadovala velké nasazení a s blížícím se desátým výročím je na místě vědcům za jejich úsilí poděkovat,« ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015.

I když se v posledních letech podmínky poněkud zlepšily, a vědci již mohou využívat finanční prostředky z různých vědeckých grantů, stále zůstávají velmi náročné. A to i pro další odborníky působící v rezervaci. »Je smutné sledovat špičkové veterinární lékaře, jak si musejí mýt ruce v kaluži na cestě, protože v největší české rezervaci chybí i po deseti letech fungování jakékoliv zázemí,« doplnil Dostál.

Zázemí chybí i pro návštěvníky, kterých do rezervace přijíždí až sto tisíc ročně. Návštěvnické centrum začalo vznikat v roce 2019, ale kvůli tehdejšímu nárůstu likvidačních tlaků na rezervaci museli ochránci přírody věnovat veškeré finanční i časové kapacity na záchranu rezervace a práce na návštěvnickém centru odsunout. Kvůli následné ekonomické krizi, vysoké inflaci a dramatickému zdražení materiálů i stavebních prací se pak realizace návštěvnického centra dále zkomplikovala.

Vyhlídky na zlepšení situaci by mohl přinést aktualizovaný plán péče o Národní přírodní památku Mladá, jehož součástí je milovická rezervace velkých kopytníků. »Do aktualizovaného plánu péče se nám podařilo zařadit vznik návštěvnického centra pro milovickou rezervaci. Je to první krok ke vzniku potřebného zázemí pro veřejnost, kde by mohli získat nezbytnou základnu i vědci, veterinární lékaři a další odborníci. Ale i dobrovolníci, kteří s velkým nasazením místní přírodě pomáhají,« uzavřel Dostál.

Ochranářská organizace projekt od začátku realizuje ve velmi skromných podmínkách. Dodnes nemá k dispozici kancelář ani jediného stálého zaměstnance na plný úvazek. Pro rozsáhlý projekt ale bude muset v příštích letech začít svoje kapacity postupně navyšovat.

Rezervace velkých kopytníků v Milovicích vznikla v roce 2015 na rozloze 40 hektarů. V současné době dosáhla velikosti 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. V době svého vzniku se stala světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech. Včetně prestižních médií jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Projekt získal také několik prestižních ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška nebo Ceny za udržitelnost SDGs. Organizace spravuje i rezervaci velkých kopytníků v Národním parku Podyjí a v České republice tak pečuje o území s rozlohou 420 hektarů. Bezplatně přitom poskytla kopytníky pro dalších dvanáct rezervací po Aše po Opavu a Uherské Hradiště.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy