Home Domácí Vládní konsolidační balíček, podle opozice okrádací, opět ve Sněmovně

Vládní konsolidační balíček, podle opozice okrádací, opět ve Sněmovně

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Sněmovna dnes pokračuje v projednávání vládního takzvaného konsolidačního balíčku. Předloha je ve druhém čtení, kdy mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Očekává se dlouhé několikadenní jednání. Sněmovna si hned v úvodu schůze na návrh koalice odhlasovala jednání i v nočních hodinách.

Balíček má podle vlády pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštím roce celkem o 97,7 miliardy korun a v příštích dvou letech dohromady o 150,7 miliardy korun.

Opozice to kritizuje, jde podle ní o čistě daňový balíček. »Zvýšení daní s chirurgickou přesností ukrojí každému obyvateli ČR desetitisíce korun ročně,« uvedla šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Jde podle ní o »škodlivý daňový balíček«, který sníží HDP o desítky miliard korun. »Zvyšování daní českým domácnostem není vhodnou cestou k ozdravení našich veřejných financí, tím méně v době, kdy reálné mzdy klesají nejrychleji na světě« dodala.

Poslanci ANO podle své předsedkyně k balíčku podají kolem 35 pozměňovacích návrhů. »Budeme se snažit o nápravu největších přešlapů a chyb,« uvedla Schillerová. Hnutí bude podle ní navrhovat například zachování současné výše daně z nemovitostí, zařazení kojenecké vody, dětských plen a menstruačních hygienických pomůcek do snížené sazby daně z přidané hodnoty, ale také třeba o to, aby pivo nebylo ve zvýšené sazbě daně z přidané hodnoty 21 procent, ale ve snížené 12 procent.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura označil projednávaný balíček za »okrádací balíček«, který rekordně zvyšuje daně občanům. Hnutí bude podle dál dělat vše pro to, aby Sněmovna balíček neschválila. »SPD udělá vše pro to, aby daňový balíček z pera pětikoalice nebyl schválen,« řekl Okamura novinářům před začátkem jednání. Kabinet podle něj chce okrást občany.

»Byl bych velmi rád, kdyby se nám nakonec nepodařilo projít druhým čtením. Balíček nechceme, protože myslíme, že bere jen lidem peníze z kapes,« doplnil předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Podobně jako hnutí ANO i SPD předloží na tři desítky pozměňovacích návrhů, které tomu mají zabránit. SPD navrhne například zachování daňové slevy na manželku, na pracujícího studenta i zachování tzv. školkovného v současné podobě a výši. »Dále navrhujeme zachovat nastavení daňového osvobození tzv. zaměstnaneckých benefitů,« uvedl Okamura. SPD chce také zachovat výši a nastavení daně z nemovitosti v současné podobě.

Velké změny reálné nejsou

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že nevylučuje možnost dalších změn v balíčku. Musela by se na nich ale opět shodnout celá vládní koalice. Vzhledem k času, který už koalice tématu věnovala, ale nemyslí, že jsou ještě reálné velké změny.

»Uvidíme, jaké pozměňovací návrhy budou načteny, jednotlivé podané posoudíme mezi čteními,« uvedl Stanjura. Dodal, že případné přijetí takové změny ale nesmí snížit celkový objem plánovaných úspor. Balíček přináší například některé daňové změny. Projednávaná změna zákonů mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců, ruší některé daňové výjimky a zvyšuje daň z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření. Vládní koalice se minulý týden dohodla na souborném pozměňovacím návrhu, zahrnuje například zastropování daňových úlev pro zaměstnanecké benefity.

Hodinové debaty o změnách programu schůze

Taktiku, jakou vládní strany zvolí v dnes zahajované debatě, nechtěl Stanjura předjímat. Záležet podle něj bude na tom, zda opoziční poslanci budou mluvit k věci. Žádný časový limit k projednávání v dolní komoře si koalice podle něj nedala.

V červencovém úvodním kole trvala debata o konsolidačním balíčku tři jednací dny a zabrala poslancům více než 27 hodin čistého času.

Podobné jednání lze očekávat i nyní při druhém čtení balíčku. Vzhledem k tomu, že jde o řádnou schůzi Sněmovny, poslanci můžou navrhovat změny jejího programu, což se také rozhodli využít. Vystoupit s přednostním právem chtějí téměř všichni čelní představitelé opozičních hnutí ANO a SPD. Poté teprve bude následovat blok návrhů na změny programu schůze. To může trvat mnoho hodin. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na dotaz ČTK napsala, že před 15. hodinou evidovala do debaty ke změnám programu schůze čtyři desítky poslaneckých přihlášek.

Koalice již navrhla, aby se vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, projednával i na mimořádné schůzi, která začne ve čtvrtek.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here