Home Domácí Kam nejvíc jezdili turisté v létě? Do jižních Čech, na jižní Moravu a...

Kam nejvíc jezdili turisté v létě? Do jižních Čech, na jižní Moravu a Liberecko

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Právě tam měli nejčastěji mířit Češi během prázdnin podle květnového průzkumu Plány Čechů na letní dovolenou. Třetina lidí přitom chtěla kraje kombinovat, tedy navštívit jich víc. Nejčastěji region Jihočeský spolu s Jihomoravským. Zda to tak skutečně bylo, bude jasné na podzim spolu s novými čísly o ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech v ČR. Už teď ale průzkumu dávají za pravdu analýzy obsazenosti tuzemských hromadných ubytovacích zařízení z konce srpna. Podle nich měli cestující cizinci i Češi největší zájem právě o Jihočeský a Jihomoravský kraj.

Analýza DataRhymes z Bookingu z 25. srpna mimo jiné ukazuje, že největší procentuální obsazenost hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) letos v létě byla skutečně v Jihočeském a Jihomoravském kraji.

»Víkendové rezervace ubytování v hotelech, pensionech a apartmánech v ČR se podle posledních dostupných analýz během léta pohybovaly v průměru od cca 57 do 69 %. Průměrná cena za ubytování pak od 2627 do 2818 Kč za dvoulůžkový pokoj. S tím, že nejvyšší byla v Praze, a to od 3900 do 4500 Kč. Po skončení letních prázdnin, tedy během celého podzimu, se v současné době dá čekat nejvíc rezervací v Jihomoravském kraji, a to od 70 do 80 %. Souvisí to podle všeho s gastroturismem, konkrétně s cestováním za vínem. Přichází totiž čas vinobraní,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

»Za dvoulůžkový pokoj by lidé o nadcházejícím víkendu měli v průměru v ČR zaplatit 2644, loni to bylo celkem 2363 Kč. Nejvíc v Praze – 3901 Kč, následují Jihomoravský kraj, kde dané ubytování v průměru stojí 2842 Kč a jižní Čechy s průměrnou cenou 2688 Kč. Jak to s počtem, cenami i směřováním turistů v ČR letos v létě skutečně dopadlo, bude jasné v listopadu, kdy budou k dispozici reálná data za letošní 3. čtvrtletí říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Z posledních dat vyplývá, že turistů v ČR bylo ve 2. letošním čtvrtletí téměř stejně jako v roce 2019. V tuzemských hotelech, pensionech a apartmánech se jich ubytovalo jen o 5885 méně než před koronavirovou pandemií. Celkem přijelo 5 770 399 hostů, zatímco ve 2. kvartále 2019 jich bylo 5 776 284. Srovnáme-li letošek s rokem 2022, turistů ve 2. čtvrtletí bylo o cca 15 % víc. Ze zhruba 5,8 milionů hostů se v ČR ubytovalo 3,2 milionů domácích turistů, což znamená meziroční nárůst o 4 % a celkem 2,5 milionu cizinců, tedy o 32 % víc než loni.

»Návrat k předcovidovým číslům návštěvnosti ubytovacích zařízení je dobrou zprávou, nicméně k němu došlo s velkým přispěním díky domácím turistům. Lidé z celého světa navíc nyní sice cestují podobně jako před covidem, ale méně utrácejí za doplňkové služby – zatímco hotelům tržby rostou, restauracím spíš klesají. Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do ČR bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celé republice,« říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

CzechTourism tak mimo jiné chystá 2., tedy podzimní, vlnu zahraniční kampaně zaměřené na tradice. Informace k 1. letní vlně jsou zde.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here