Jak likviduje vláda státní infrastrukturu, jak Západ potlačuje národní kulturu a nárůst cenzury v Evropě – tak nazvala iniciativa Národní proud své nejnovější vysílání. Její hlavní představitel, publicista Václav Hrabák, nicméně především hovořil o tom, že je potřeba zrušit dosavadní systém politických stran. To ostatně bylo i hlavním tématem tiskové konference na pražské Novotného lávce, kde byl vznik Národního proudu oznámen. Webový deník iportaL24.cz informoval zde.

»Národní proud je nyní na začátku, ale to neznamená, že jsme v bodě nula. Národní proud nyní vzniká jenom díky tomu, že mu předcházely různé aktivity, a to nejen demonstrativní stávka 12. září, ale nyní je před námi další práce,« uvedl Hrabák na videu.

»Jeden z častých komentářů na sociálních sítích různých pronárodních spolků je, proč se nespojíte. Všichni mluví o spojování, až to už začíná být otravné, ale on je rozdíl o spojování mluvit, a pro to něco dělat. Mluvit o tom již ani nebudu, vy sami brzy uvidíte, co jsme udělali. Důležitý je výsledek, a ne opakování důvodů, proč něco nejde,« pokračoval Hrabák.

Národní proud je podle něj nepolitická iniciativa. »Samozřejmě v širším slova smyslu je politické už i jen to, když se spolu bavíme, že členové pětikoaliční vlády patří za mříže, ale v užším slova smyslu je Národní proud opravdu občanská iniciativa – nepolitická, a lépe řečeno nadpolitická. Bude sdružovat všechny lidi, kteří chtějí změnit náš politický systém tak, abychom mohli opět propagovat naše národní zájmy,« připojil publicista. To podle něj znamená sdružovat jak nepolitické aktivisty, tak zástupce politických stran, které chtějí změnit stávající systém. »Kritériem je v podstatě jen společný duch. Vládnoucí garnitury se nám snaží již 34 let vnucovat to, že současná demokracie je ten největší výdobytek lidstva, a přestože není dokonalá, nic lepšího neexistuje. To je ta největší politická lež. Ono totiž není to nejdůležitější vymést ze Strakovy akademie pětikoaliční něco, co ani nejde nazývat vládou. Všichni totiž víme, že volit politické strany tak jako dosud přestává dávat smysl. Náš stát je 34 let zcela rozebírán bez ohledu na to, jaká partaj vyhrála volby. Možná již většina obyvatel systém politických stran odmítá, část už ani k volbám nechodí a druhá část se snaží volit menší zlo. A to samé si již myslí i většina zástupců neparlamentních stran, avšak stále v těchto stranách zůstávají, protože aspoň tak mohou něco ovlivnit,« připojil Hrabák s tím, že právě proto je tu Národní proud.

»My již dál nechceme předávat odpovědnost za naše vlastní životy sekretariátům politických stran, které jsou ovládány kufříky s penězi lobbistů, stran, které jsou ovládány nadnárodními koncerny. Každý člověk má od boha právo nakládat s vlastním životem, a buď toto právo předá nějaké politické straně, nebo si ho nechá, a my se teď společně můžeme rozhodnout, že toho právo nakládat s naším životem dáme konkrétním lidem, ve které máme důvěru, a nebudeme se muset bát, že nám náš stát nějaké zájmové skupiny rozkradou před očima,« varoval hlavní představitel Národního proudu.

Zásadní otázky je podle něj třeba řešit v referendu a k tomu je potřeba změnit nastavení politického systému. Slíbil, že v dalších vysíláních uvede reálné příklady ze zahraničí pro inspiraci, a dodal, že Národní proud povede diskusi napříč celou národní scénou. Volby jsou pro něj nástroj ke změně, nikoli cíl. Zmínil, že se rozšiřují místní centra Národního proudu po celé republice, které se budou snažit o propojení osobností a zástupců spolků a stran. Nejvíce však varoval před aktuálním politickým problémem, kterým jsou otazníky kolem České pošty, kdy »pod taktovkou Víta Rakušana dochází k rozebrání této naší základní infrastruktury«.

Národní proud své hlavní cíle vyznačil již na úvodní tiskové konferenci na Novotného lávce. »Chceme suverénní a sebevědomý stát založený na stabilních hodnotách, který je řízen schopnými a kompetentními lidmi pracujícími ve prospěch obyvatel, a ve kterém žijí svobodní a prosperující občané v bezpečném a zdravém prostředí, kteří mohou plně a svobodně rozvíjet svůj vlastní potenciál,« uvádí se v úvodním prohlášení.

Kromě odmítání systému politických stran Národní proud vyzývá ke spolupráci všechny lidi, kteří se chtějí se vymanit ze »zhoubného vlivu« Evropské unie, odmítají útočný charakter vojenského paktu NATO a chtějí neutrální a mírovou zahraniční politiku. Vyzývají, aby měl každý právo na nedotknutelnost svého zdraví a vlastnění základních prostředků pro důstojný život.

Hrabák se spolu se svými kolegy před působením v Národním proudu angažoval v iniciativě Zachraňme náš stát a pak zorganizoval výstražnou stávku 12. září. Právě na to nyní v rámci vlastenecké scény navazuje…

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here