Home Názory Zlom v průzkumech veřejného mínění

Zlom v průzkumech veřejného mínění

Myslím, že už i mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění dospěly k názoru, že pozice stran vládní koalice ve veřejném mínění je neudržitelná.

Z tabulky, která je přílohou tohoto článku, je zřejmé, že razantně poklesly volební preference vládní koalice jako celku. Naopak se stabilizovaly a mírně zvýšily volební preference parlamentních opozičních stran. V souhrnu by pět vládních stran, pokud by se volby uskutečnily v září, dostalo 36,5 % hlasů. A naopak v souhrnu volebních preferencí dvou parlamentních opozičních stran bychom se dostali k součtu 43 % hlasů.

Velmi podstatným způsobem poklesly oproti květnu t. r. volební preference ODS – ze 17 na 12 %. ODS sice zůstala druhou nejsilnější stranou, ale rozdíl proti vedoucí straně pelotonu, hnutí ANO, je propastný. Hnutí ANO si udrželo i v září stejnou podporu veřejnosti jakou mělo v květnu, a to 33,5 % preferencí.

Na třetím místě, pokud jde o výši volebních preferencí, je v září SPD, které by získalo v případných zářijových volbách 9,5 % hlasů (v květnu 8 %).

Na čtvrtém místě jsou v září Piráti s 8,5 %, kteří zaznamenali poměrně výrazný pokles oproti květnu z 11,5 % preferencí.

Za Piráty na další pozici je hnutí STAN se 7,5 % preferencí, které si polepšilo oproti květnu o jeden procentní bod.

Stejně tak si polepšila na další pozici TOP 09, jejíž preference z květnových 3,5 % vyšplhaly na zářijových 5 %.

A pak následují strany, které mají poměrně daleko k pětiprocentní hranici odevzdaných hlasů nutných pro vstup do Sněmovny. Překvapivě na prvním místě z nich je Přísaha s 4 % preferencí. Po ní následují se stejným výsledkem průzkumu 3,5 % SOCDEM a KDU-ČSL.

Můžeme samozřejmě uvažovat o tom, že některé vládní strany posílily a jiné naopak, a o tom, co je toho příčinou. Takové úvahy podle mého názoru nemají velký smysl. Stejně tak růst preferencí hnutí Přísaha z 2,5 % v květnu na 4 % v září je vcelku nepravděpodobný.

Pokles volebních preferencí ODS o 5 % bodů během čtyř měsíců je ovšem alarmující. Především ODS jako nejsilnější vládní strana inkasuje totiž kladné i záporné body za činnost kabinetu, který řídí. A vládě se nedaří.

Vládě nyní vyjadřuje podporu pouhých 21 % občanů. Premiér Fiala se v nedávném průzkumu agentury Morning Consult »těší« podpoře pouhých 18 % svých spoluobčanů a je z vybraných světových lídrů bezpečně na posledním místě.

Těch důvodů, proč nejsilnější vládní strana ztrácí důvěru, je celá řada. Vláda přihlíží k poklesu životní úrovně obyčejných občanů, ke kterému dochází v letech 2022 a 2023, kdy lze toto snížení životní úrovně odhadnout bez nadsázky na jednu čtvrtinu oproti roku 2021.

Vláda dělá finančně nepochopitelnou politiku, kterou si znepřáteluje celé široké vrstvy lidí, počínaje důchodci. A na druhé straně dělá akvizice zbraní a zbraňových technologií za desítky miliard korun.

V lékárnách a v nemocnicích nejsou často ani základní léky. Za komunistů možná nebyly tu a tam pomeranče a banány, ale nynější vláda nedokáže zajistit dostatek např. antibiotik.

Vláda vůbec neřeší bytovou krizi. Nemá vůbec koncepci jak nedostatek komunálních nájemních bytů a sociálních bytů řešit.

Kabinet provádí zahraniční politiku nerespektující národní zájmy.

Fialova vláda se stala vládou deficitu, přes všechny proklamace o dobrém hospodaření pravice zaznamenáme za tento rok schodek státního rozpočtu převyšující nejspíš 300 mld. Kč. A v příštím roce si sama vláda naplánovala schodek státního rozpočtu v obludném rozměru čtvrt bilionu korun.

Vláda dělá vše pro eskalaci války na Ukrajině. Vůbec neuvažuje o tom, že tato válka škodí také českým občanům. Tato válka byla hlavní příčinou obřího nárůstu inflace v posledních dvou letech.

Vládu prostě problémy vlastního národa vůbec nezajímají. Dovoluji si předpokládat, že podpora vlády a koaličních stran jako celku se bude v dalším období dále drolit. Možná, že některé vládní strany budou posilovat, ale spíše bych řekl, že i strany, které posílily v tomto průzkumu (STAN a TOP 09) svou zvýšenou podporu opět ztratí.

Volební model agentury Kantar s jednotlivými stranami (výsledky v procentech):

Září 2023Květen 2023
ANO33,533,5
ODS1217
SPD9,58
Piráti8,511,5
STAN7,56,5
TOP 0953,5
Přísaha42,5
KDU-ČSL3,54
SOCDEM(dříve ČSSD)3,53
KSČM33,5
PRO 202232
Svobodní30,5
Zelení22

Zdroj: Kantar pro ČT

Jiří Paroubek

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here