Kam za pozorováním Perseid a noční oblohy

Astronomický ústav AV ČR zve zájemce o vesmír všeho věku na dvě tradiční a velmi oblíbené akce v sobotu 12. srpna spojené s maximem meteorického roje Perseid. Zatím co v Ondřejově se pozorování bude konat pouze za jasného počasí, na Jizerku lze přijet i ve špatném počasí na doprovodný program.

Jak jsme již předeslali v dnešním předcházejícím článku o Perseidách, má-li někdo zájem o pozorování meteorického roje Perseid a neví kam zajet na to správné místo s co nejmenším světelným znečištěním, nabízíme dvě zajímavé možnosti.

První možnost je zajet na hvězdárnu v Ondřejově, kde se na »radarové louce« (na mapce číslo 26) uskuteční pozorování meteorického roje Perseid, a to dokonce s možností zde přespat pod širým nebem. Ondřejovská hvězdárna nabízí tuto možnost pouze jednou do roka, proto neváhejte a přijeďte se podívat na »slzy sv. Vavřince«, tedy ledoprachové částice komety 109P Swift – Tuttle hořící v naší atmosféře, a chcete-li meteorický roj Perseid nazvat laicky romanticky na »padající hvězdy«. Zájemci si zde budou moci i vyslechnout odborný výklad k noční obloze z 12. srpna na 13. srpna, na které kromě Perseid uvidí během celé noci na vlastní oči planetu Saturn a v druhé polovině noci i Jupiter a samozřejmě spoustu hvězd a také Mléčnou dráhu. Nutno dodat, že v případě zatažené oblohy se samozřejmě pozorování nekoná.

Rozhodli-li jste se této šance využít, je třeba se na místo dostavit do západu Slunce, tedy do 20 hodin a 25 minut, protože Ondřejovská hvězdárna je hlavně pracovištěm, kde probíhají vědecká pozorování, které by neměla být rušena světlem z reflektorů aut, baterek a podobně.

Přijedete-li na Ondřejovskou hvězdárnu autem, je ideální zaparkovat na lesním parkovišti označeném pro návštěvy Astronomického ústavu AV ČR, případně na blízkém hřišti nebo cestách. Za zákaz vjezdu ale nejezděte. Je také možné zaparkovat v obci na náměstí a kolem kostela. Z obou parkovacích lokalit je to na místo pozorování asi 300 metrů.

No a co vám doporučujeme si vzít s sebou? Karimatku a teplý spacák, také teplé oblečení, protože srpnové noci mohou být velmi chladné a to i pod 9 stupňů Celsia. Dále bude vhodné si vzít s sebou i něco k snědku a pití na půlnoční svačinu, protože nejvíce »padajících hvězd« uvidíte od půlnoci cca do čtyř hodin ráno. Místa k ležení a pozdějšímu dospání bude dost, radarová louka je velká. Pracovníci Ondřejovské hvězdárny upozorňují návštěvníky, aby si s sebou nebrali stany. Kdo nebude chtít přespat pod »širákem«, může během noci odejít a odjet domu.

Druhou možností je užít si den a noc na Jizerce a to i za zamračeného počasí

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka – pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Muzeum Jizerských hor najdete uprostřed Jizerských hor, v osadě Jizerka. Sídlí v objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka. Do osady Jizerkaa dojedete z Kořenova.

Zde se bude konat 12. srpna za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledy, a to Slunce od 12 hodin a noční oblohy od 22 hodin.

Vstup je zdarma, bude zde i stánek iQLANDIE s pokusy a také hravý program pro děti. V mezičasech připraveného programu se budete moci podívat na ukázky dalekohledů a promítání fotografií oblohy.

(mac)

FOTO – asu.cas.cz, seznam.cz, mapy.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy