Novinky zlínské zoo? Majestátní sloní býk, krásné tapíře a otevřela se zbrusu nová expozice Kerala

O nováčky ani novinky v zlínské zoologické zahradě opravdu nouze není. Kromě krásných, roztomilých i vzácných mláďat se rozrostla o nově příchozího třicetiletého samce slona afrického Jacka, díky kterému je sloní stádo kompletní. Do indického chrámu vás zavede i nově otevřená expozice Kerala, kde našli svůj domov jak medvědi pyskatí, tak hned několik asijských druhů vodního ptactva.

O získání sloního samce zlíská zoo usilovala několik let. Velmi dlouhá byla i cesta pro vybudování chovného zařízení, které kromě samic umožní i chov sloního samce. Samotný transport speciálně upraveným kamionem proběhl bez jakýchkoliv problémů, a majestátní samec slona afrického Jack, vše skvěle zvládnul. Do zlínské zoo dorazil ve 21 hodin 45 minut 5. září a přesně o půlnoci z 5. na 6. září vstoupil do svého nového domova v chovném zařízení v Karibuni. Mohutnému slonímu býkovi byla před přepravou podána mírná sedativa, aby vše zvládnul v co největším klidu a pohodě. K velké radosti chovatelů se hned 6. září začal zajímat o potravu, přijímat ji a vylučovat. To vše totiž svědčí o skvělé zdravotní kondici a cestě bez traumatu.

Zoo Zlín započala s chovem slonů afrických v květnu 2003, kdy získala tři slonice. »Za těch uplynulých dvacet let jsme dokázali odvést skutečně velký kus práce. S velkou pomocí našeho mentora Cona Mula, jednoho z největších odborníků na chov slonů, jsme zvládli připravit naše slonice na umělou inseminaci, a v červnu 2021 slonice Kali porodila tolik vytoužené první mládě slona afrického v České republice. Podařilo se nám získat nové pozemky a vybudovat na nich v rámci projektu Karibuni největší a nejmodernější zařízení pro chov slonů v Evropě. A nyní otevíráme novou kapitolu, máme býka slona afrického a můžeme zahájit etapu přirozeného rozmnožování slonů. Jsme za to velmi rádi, je to podle nás ten nejsprávnější způsob chovu slonů,« uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Samec Jack do Zoo Zlín dorazil z maďarské Zoo Sosto, předtím také několik let pobýval ve švýcarské Zoo Basilej. »Má třicet let, váží úctyhodných 5 tun, na výšku měří 3 metry 30 centimetrů. V porovnání s našimi samicemi je to tak skutečný obr. Chov a práce se sloním býkem je odlišná od chovu samic, je to pro nás velká chovatelská výzva. Máme však zkušený tým chovatelů, naše chovatele jsme několikrát vyslali do maďarské zoo, aby se s Jackem seznámili. Sloního samce k nám doprovodili i jeho maďarští chovatelé, kteří u nás zůstali několik dnů. Nyní je tu s námi také náš skvělý mentor Con Mul, věřím tedy, že vše úspěšně zvládneme,« doplnil Horský.

Třicetiletý samec Jack se nad očekáváni skvěle a rychle adaptoval na nové prostředí, úspěšně proběhlo i spojení se slonicemi a slůnětem v pavilonu. »Nezaváhal ani při východu z pavilonu do menšího přilehlého výběhu, a následující den pak s naprostou jistotou následoval skupinu do velkého výběhu v Karibuni,« popsal řčditel. Podle pozorování chovatelů má Jack velmi klidnou povahu. Ve stádě si už ale získal patřičnou autoritu a nastavil také určitá pravidla chování.

»Prozatím však nemůžeme s jistotou říct, že tak tomu bude každý den. Sloní samec je u nás velmi krátkou dobu, stále proto pečlivě sledujeme chování stáda a podle toho budeme operativně řešit pobyt Jacka se slonicemi Kali, Zolou, Ulou a dvouletým slůnětem Zyqarrim ve velkém travnatém výběhu v Karibuni, kde je celé stádo pro návštěvníky k vidění,« upřesnil ředitel.

Po dlouhých 34 let se 14. srpna v odpoledních hodinách v Zoo Zlín také narodilo mládě tapíra jihoamerického. Jedná se o samičku, která se má čile k světu, a díky starostlivé péči matky Joyay zdárně prospívá. Pozorní návštěvníci ji mohou zahlédnout každý den ve výběhu tapírů jihoamerických v americké oblasti zoo. 

V Evropě chová tapíry jihoamerické 145 zoologických institucí, populace v lidské péči čítá 312 jedinců. »Za uplynulých 12 měsíců se však podařila odchovat pouze sedm mláďat, zlínské je v pořadí osmé. Skutečně se tak jedná o významný chovatelský úspěch,« ujistila hlavní zooložka Markéta Horská. Matkou mláděte je čtrnáctiletá samice Joya, která do Zlína přicestovala v roce 2011 ze švýcarské Zoo Zürich. Dvaadvacetiletý otec Sven dorazil z polské Zoo Lodž, a ve zlínské zoo žije od roku 2022. »Pro Joyu je to první mládě, ale podle pozorování chovatelů se projevuje jako naprosto fantastická matka. O mládě starostlivě pečuje, hlídá jej, pravidelně krmí. Prostě vše je přesně tak, jak má být. Mládě je vitální a krásně prospívá,« potvrdila choivatelka.

Nová expozice Kerala

Kerala vznikla proměnou původní asijské voliéry a rozšířením výběhu medvědů pyskatých. Pojmenována byla podle svazového státu v jižní Indii, který patří mezi přírodní perly Indie a celého Orientu.

Novou Keralu návštěvnici naleznou v asijské oblasti zoo. »Pro zvířata jsme zde připravili nadstandartní chovatelské podmínky a maximální prostor. Pro návštěvníky jsme nachystali opravdu výjimečné pojetí celé expozice. Chceme návštěvníkům dopřát pocit, že vstoupili do indického chrámu a z bezprostřední blízkosti pozorují místní zvířata. Sochy boha Ganéši, chrliče v podobě draků, vyřezávané mohutné vstupní dveře, obložení z přírodního lateritu, indická hudba, vonné tyčinky, to vše nám pomáhá vytvořit autentický zážitek. Věříme, že zlínská Kerala se zařadí mezi oblíbené a vyhledávané expozice a možná bude inspirovat i k návštěvě té indické,« přiblížil expozici ředitel zoo.

Dominantou nové expozice je především prostorná voliéra, která se stala domovem hned několika asijských druhů vodního ptactva. Uvidíte zde například vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skvrnozobé nebo pižmovky bělokřídlé.

Nový komfortní odpočinkový brloh, který je propojen se stávajícím výběhem zde vznikl také pro medvědy pyskaté. Díky němu je budou moci návštěvníci lépe pozorovat i během zimního období.

A co dál?

Dvojčata pand červených, která se narodila 17. června dvouleté samici Zaye a osmiletému samci Redovi jsou kluci, ale stále jsou schována hnízdní budce. Pokochat se ale můžete jejich fotografiemi.

Samečka medvěda pyskatého, kterému je již osm měsíců, mohou návštěvníci vidět v novém výběhu expozice Kerala, a to nejen s matkou Saraswathi, ale i otcem Druvou.

Samice jaguára amerického Yuna oslavila 18. srpna třetí narozeniny. V Zoo Zlín se s ní můžete setkávat od loňského května, kdy byla otevřena nová expozice Jaguar Trek. I ta se těší na nového partnera, který by měl do zoo Zlín dorazit během podzimu.

(mac)

FOTO – Facebook/ZOO a zámek Zlín – Lešná, archiv Zoo Zlín, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Thomas Schoch

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy