ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rada republiky, horní komora běloruského parlamentu, odhlasovala pozastavení provádění Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) ve vztahu k Polsku a České republice, uvedla tisková služba komory.

»Rada republiky schválila návrh zákona,« uvádí se v prohlášení. Dokument, který předtím schválila dolní komora parlamentu, Sněmovna reprezentantů, brzy poputuje k podpisu prezidentu země Alexandru Lukašenkovi.

Již dříve příslušný výbor dolní komory parlamentu uvedl, že Bělorusko má pravomoc pozastavit platnost smlouvy s Polskem a Českou republikou, protože tyto dvě země se rozhodly neplnit své závazky vyplývající ze smlouvy vůči Bělorusku. Minsk zároveň bude nadále dodržovat své závazky vůči ostatním signatářům smlouvy.

Česká republika informovala Bělorusko o svém rozhodnutí upustit od plnění závazků v rámci CFE v srpnu 2022. Polsko ji následovalo v dubnu 2023. Smlouva byla podepsána v roce 1990 a později byla v roce 1997 aktualizována. Země NATO upravenou verzi smlouvy neratifikovaly a nadále se držely ustanovení z roku 1990, která obsahují normy konvenčních zbraní vycházející z rovnováhy mezi NATO a Organizací Varšavské smlouvy.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here