Home Zahraničí Nedostatek vody v nemocnicích v Gaze ohrožuje životy 3500 pacientů

Nedostatek vody v nemocnicích v Gaze ohrožuje životy 3500 pacientů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nedostatek vody ve zdravotnických střediscích v pásmu Gazy bezprostředně ohrožuje životy více než 3,5 tisíce pacientů. Nemocnice jsou přeplněné, ale nadále přijímají zraněné, řekl agentuře TASS mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Tarik Jašarevič.

»Nemocnice jsou přeplněné a přetížené. Zdravotnická zařízení nadále přijímají zraněné pacienty a pracují nad rámec svých kapacit,« poznamenal a dodal, že »nedostatek vody v nemocnicích bezprostředně ohrožuje životy více než 3500 hospitalizovaných pacientů v 35 nemocnicích po celém pásmu Gazy«.

»Voda je nezbytná k zajištění řádné hygieny lůžkových oddělení, operačních sálů a pohotovostních oddělení. To je důležité pro prevenci nemocničních infekcí a předcházení propuknutí nemocí v nemocnicích,« vysvětlil představitel WHO. Podle něj je velký nedostatek sterilizovaných fyziologických roztoků, které jsou potřebné pro ošetřování ran a udržování pacientů při životě během katetrizace, operací a léčby na jednotkách intenzivní péče.

Pět hlavních nemocnic v Gaze potřebuje k zajištění základních funkcí 150 000 litrů paliva, pokračoval Jasharevic. Nemocnice jsou »nuceny dávkovat své tenčící se zásoby paliva«. Vypnutí záložních generátorů nemocnic »by ohrozilo životy tisíců pacientů«.

»Ve skladu WHO v Gaze nezbyly žádné zásoby ani vybavení,« poznamenal úředník. Vzhledem k tomu, že počet zraněných rychle roste, zásoby léků se rychle vyčerpávají. Týká se to zásob potřebných pro pohotovostní péči, traumatologii a chirurgii, stejně jako léků potřebných pro léčbu 350 000 pacientů s neinfekčními chorobami, porodnickou péčí, dialýzou ledvin, kardiovaskulárními a infekčními chorobami.

Jašarevič také upozornil na obrovskou potřebu lokálních anestetik (lidokain, mepivakain), celkových anestetik pro chirurgické operace (sedativa, prášky na spaní, plyny) a morfinu. V krevních bankách zbývají zásoby na pouhé dva týdny. Některé zdravotnické vybavení v nemocnicích je nefunkční, což komplikuje poskytování péče nemocným a zraněným. Například nemocnice Al Shifa potřebuje základní diagnostické digitální rentgenové a CT zařízení. Více než dvě třetiny základních zdravotnických zařízení ministerstva zdravotnictví jsou v současné době uzavřeny.

Výkonná ředitelka americké pobočky mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Avril Benoitová řekla, že nedostatek zdravotnického materiálu v pásmu Gazy, včetně léků na znecitlivění, může přimět lékaře, aby si při provádění operací vybírali mezi pacienty.

»Je skutečný nedostatek anestetik. Chirurgické týmy budou nuceny šetřit peníze. Budou si muset vybrat, kdo dostane lék a kdo ne, kdo podstoupí život zachraňující operaci a kdo ne,« řekla.

Benoitová dodala, že kontakt s týmem Lékařů bez hranic, který pracuje v nemocnici Al-Shifa v Gaze, se často ztrácí kvůli výpadkům proudu, nemožnosti nabíjet telefony a problémům s mobilní komunikací. Z tohoto důvodu organizace nedostává vždy aktuální informace v »reálném čase«. »Ale co víme jistě je, že zásoby paliva dosahují kriticky nízkých úrovní,« poznamenala. »Je to otázka života a smrti. Je nutné, aby dorazila humanitární pomoc,« je přesvědčen výkonný ředitel organizace.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

  1. Z DEZINFORMAČNÍHO webu: Greta, spolu s dalšími odsuzuje a demonstruje proti vraždění nemocných v nemocnici v Gaze. Někteří ízraelští židé ale povídají, že oni v Gaze Palestince vraždí ale nemocné Palestince v Gaze vraždí Palestinci.
    Abychom nevěděli co se v Palestimě děje a nemohli vidět demonstrující Gretu, odpojil NIC.CZ více než 1400 webů

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here