ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německá společnost Luehmann Group plánuje podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru kvůli rozhodnutí Evropské unie (EU) zakázat od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacím motorem (ICE) poháněným benzinem nebo naftou.

»Zní to skvěle, že nyní jsou povolena pouze vozidla s nulovými emisemi,« řekl šéf společnosti Lorenz Kiene listu Welt am Sonntag. »Plán EU je však založen na ideologii, nikoli na faktech,« dodal.

Spalovací motory používající pouze ekologická paliva by podle skupiny Luehmann měly být i nadále povoleny a toto palivo by mělo být zohledněno i v rámci požadavků na vozový park, které musí výrobci automobilů v Evropě splňovat. Teprve pak budou podle Kieneho společnosti jako BMW a Volkswagen skutečně schopny taková vozidla vyrábět.

V březnu Rada EU schválila nové cíle EU v oblasti snižování emisí uhlíku z vozidel: úroveň emisí v letech 2030 až 2034 musí být u nových vozidel snížena o 55 % u osobních automobilů a o 50 % u dodávek ve srovnání s úrovní v roce 2021. Od roku 2035 musí být úroveň emisí uhlíku snížena o 100 %.

Důležitým prvkem nových právních předpisů bude vytvoření pravidel EU pro registraci automobilů poháněných »uhlíkově neutrálními palivy«, jako je například vodík. Takové automobily bude možné prodávat po roce 2035 spolu s elektromobily.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here