Útok na církev pokračuje, pravoslavní kněží jsou na Ukrajině zbavováni občanství

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odebrání ukrajinského občanství 13 kněžím kanonické Ukrajinské pravoslavné církve (UPC), uvedl ukrajinský zpravodajský portál Levy Bereg s odvoláním na své zdroje.

Podle média je mezi osobami zbavenými občanství i arcibiskup metropolita Tulčinský a Bratslav Ionafan, který byl již dříve obviněn Bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU) z vyvolávání rozbrojů a později byl hospitalizován se srdečními problémy. Zmíněn byl také ladyžinský biskup Sergej a vikář tulčinské diecéze.

V poslední době provedly ukrajinské silové orgány řadu razií proti kostelům UPC. SBU tvrdí, že byla mimo jiné nalezena »proruská literatura a miliony v hotovosti«.

Již 1. prosince vydal Zelenskij výnos o uzákonění usnesení Rady národní bezpečnosti a obrany o některých aspektech činnosti náboženských organizací na Ukrajině a o uplatnění osobních zvláštních ekonomických a jiných sankcí, jehož podstatou je zákaz UPC. Konkrétně vydal příkaz předložit parlamentu návrh zákona o zákazu »náboženských organizací spojených s centry vlivu v Ruské federaci«, o zesílení »opatření k identifikaci a potírání podvratné činnosti ruských speciálních služeb v náboženské sféře Ukrajiny« a o prověření Charty, kterou se řídí Ukrajinská pravoslavná církev, z hlediska známek církevních a kanonických vazeb na moskevský patriarchát.

Pod názvem Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vystupovala na Ukrajině Ruská pravoslavná církev. V květnu se ale Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu s Moskvou rozešla. Pravoslavnou církev na Ukrajině nyní představují dvě organizace – Pravoslavná církev Ukrajiny, která dříve spadala pod konstantinopolský patriarchát, než získala v roce 2019 autokefalitu, a Ukrajinská pravoslavná církev, která se oddělila od moskevského patriarchátu, vysvětluje organizace Carnegie na svém webu. Média druhou jmenovanou nadále označují jako Ukrajinskou pravoslavnou církev moskevského patriarchátu.

Kyjevu především vadí, že moskevský patriarcha Kirill prohlašuje, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ. »Je to jeden národ. Od Bílého moře k Černému moři. Tato velikost vždy vyvolávala strach a závist sousedů, a proto vnější síly od pradávných časů usilovaly o jeho rozdělení,« uvedl Kirill například v rozhovoru s kanálem Rossija 1.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Zelenský je žid a pravděpodobně člen globální ekonomické a politické organizace Židovská obec, Zelenský vyvolal, útokem na pravoslavnou církev NÁBOŽENSKOU VÁLKU – obranu pravoslavných Ukrajinců proti židům- podle mne je to špatně protože tím Zelenský ospravedlnil postup UPA a jiných , za 2. světové války, proti židům.
    Všichni židé nejsou stejní. Letecká ukrajinská navigátorka, paní Savčenková,
    dělá rozdíl mezi židy a židáky Náboženství by se nemělo pro válku používat a potlačovat-ať si každý věří v co chce.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy