Home Zahraničí Západ prý začíná mít Zelenského projevů plné zuby

Západ prý začíná mít Zelenského projevů plné zuby

Americký prezident Joe Biden (vpravo) při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě ve Washingtonu, 21. prosince 2022. FOTO - Xinhua/Liu Jie

Poslední návštěva ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského ve Spojených státech a Kanadě byla doslova zbytečná, protože Západ začíná mít jeho prohlášení »plné zuby«, uvedl Oleg Soskin, bývalý poradce bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy.

»Umí dobře mluvit na veřejnosti, to víme. Umí to dělat dokonale. Oni (západní partneři) si ho mohou párkrát poslechnout, ale pak je jeho projevy omrzí,« uvedl ve videu zveřejněném na svém kanálu na YouTube.

Pokud jde o Zelenského návštěvy, jediné, co si z nich přináší, je potlesk a jásot, což byl i případ jeho poslední cesty do Spojených států. »Jaký byl výsledek? Upřímně řečeno, nic. Ve Spojených státech měl promluvit v obou komorách Kongresu, absolvovat jednání na nejvyšší úrovni a přijmout nové balíčky pomoci. V Kanadě se setkal s potleskem. A o co jde? Před rokem ho v USA přivítali s potleskem, ale dnes mu nechtějí dát nic – ani zbraně, ani peníze, ani rakety,« řekl Soskin a dodal, že Zelenského přivítali s potleskem v mnoha zemích. »A jaký je výsledek tohoto potlesku?« zeptal se.

Agentura Bloomberg již dříve s odvoláním na své zdroje uvedla, že Zelenský začíná vidět, že podpora USA slábne a ostatní západní státy se orientují na postoj Washingtonu ohledně podpory Kyjeva a jejich podpora také slábne. Proto se prý někteří spojenci snaží spojit budoucí finanční pomoc Ukrajině s konkrétními reformami v zemi, včetně protikorupčních opatření.

Po Zelenského návštěvě Spojených států, kde se zúčastnil Valného shromáždění OSN, absolvoval řadu jednání ve Washingtonu, včetně jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem, mnohá americká média poznamenala, že se mu dostalo chladnějšího přijetí, než Kyjev očekával. Bylo také poznamenáno, že Zelenského program v USA byl mnohem menší než při jeho loňské návštěvě.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here