Home Domácí Reálné příjmy domácností a tudíž i spotřeba klesají, podniky snižují investice

Reálné příjmy domácností a tudíž i spotřeba klesají, podniky snižují investice

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Český statistický úřad dnes ve svém dalším zpřesnění odhadu hrubého domácího produktu v letošním prvním čtvrtletí potvrdil stagnaci tuzemské ekonomiky. Mezičtvrtletně nerostla, proti stejnému období minulého roku navíc klesla o 0,5 procenta. První odhad na počátku května přitom hovořil jen o 0,2procentním meziročním snížení a zpřesnění na konci května přineslo údaj -0,4 %. Statistici dnes zároveň zveřejnili data o situaci domácností a podniků v 1. kvartálu, která rovněž nezavdávají důvody k optimismu.

»Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 1,2 %, meziročně o 9,6 %, což opět souviselo s pokračujícím růstem cen,« sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Reálná spotřeba domácností na obyvatele se podle statistiků snížila mezičtvrtletně o 2,6 % a meziročně o 7,6 %.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl hodnoty 42 377 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se ale reálně snížil o 0,7 % a meziročně dokonce klesl o 8,3 %.

Míra úspor domácností v 1. čtvrtletí činila 17,9 %, což bylo oproti předchozímu kvartálu o 0,6 procentního bodu méně, avšak o 1,6 bodu více než před rokem.

Míra investic v sektoru domácností klesla mezičtvrtletně o 0,3 bodu na 7,3 %. Meziročně ale došlo k jejímu poklesu o 1,3 bodu.

Míra zisku nefinančních podniků činila v 1. čtvrtletí 48,6 %, což bylo o 0,2 bodu více než v předchozím kvartálu a o 3,1  bodu více než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků stouply meziročně o 10,6 %. Míra investic naproti tomu klesla mezičtvrtletně o 1,3 bodu na 27,2 % a meziročně se snížila o 2,5 bodu.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here