Home Pel mel Zajímavosti Češi se stali potřetí mistry světa v sudoku

Češi se stali potřetí mistry světa v sudoku

FOTO - wspc2022.com

Čeští reprezentanti v řešení logické hry sudoku vybojovali titul mistrů světa v týmové soutěži na turnaji v polském Krakově, sdělil člen vítězného týmu Jan Zvěřina. Český tým triumfoval potřetí, a Česká republika tak patří k nejúspěšnějším sudokářským zemím. Turnaj v Polsku ještě pokračuje soutěží v řešení logických úloh, která skončí v sobotu.

Češi titul získali včera, kdy v Krakově vyvrcholilo 15. mistrovství světa v řešení sudoku. Český tým ve složení Jakub Hrazdira, Jan Novotný, Jakub Ondroušek a Jan Zvěřina porazil druhé Japonce a bronzové Estonsko.

V soutěži jednotlivců postoupili všichni členové českého A-týmu do 13členného play-off, na medaili však nikdo z nich nedosáhl. Jakub Ondroušek skončil pátý, Jakub Hrazdira osmý, Jan Zvěřina desátý a Jan Novotný třináctý. Českou republiku reprezentovalo 14 hráčů. Dohromady se šampionátu zúčastnilo 197 lidí, ze 34 zemí světa.

Soutěž jednotlivců ovládl Tiit Vunk z Estonska, stříbrnou medaili získala Tchan-tchan Taj z Číny, třetí místo obsadil Kota Moriniši z Japonska.

Mistrovství světa v sudoku se koná každý rok, ale v minulých dvou letech bylo kvůli covidu-19 zrušeno. První mistrovství světa se konalo v italském městě Lucca v roce 2006, kdy se mistryní světa stala Češka Jana Vodičková. Týmovou soutěž Češi vyhráli také v roce 2008 v indickém Goa a v roce 2016 ve slovenském Senci. Dvakrát se mistrovství světa konalo i v Praze, a to v roce 2007 a 2018.

Britský list The Times otiskl první sudoku 12. listopadu 2004, hned poté se masově rozšířilo. Cílem hry je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané zčásti vyplněné tabulce. Česká republika se mistrovství světa v sudoku účastní od prvního ročníku v roce 2006 pravidelně.

(mac, čtk)