Home Sport Sáblíková jde na věc! Kariéra až do olympijských her 2026

Sáblíková jde na věc! Kariéra až do olympijských her 2026

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pózuje fotografům. FOTO - ČTK/Vít Šimánek

Rychlobruslařka Martina Sáblíková dnes oficiálně odstartovala další sezonu ve své bohaté kariéře, která by měla pokračovat až do olympijských her v Itálii 2026. První závod ji čeká v pátek ve Stavangeru, kde začne Světový pohár. Pětatřicetiletá trojnásobná olympijská vítězka a jednadvacetinásobná mistryně světa si v přípravě musela zvykat na nové nože na bruslích. Materiál, který používala doposud, se totiž už nevyrábí a Sáblíkové již došly i zásoby nožů, které měla.

»Nože, na které jsem byla zvyklá, se už asi tři roky nevyrábí. Měla jsem zásoby, ale teď už jsem byla nucena ke změně a musím přiznat, že jsem nečekala, že přechod bude v uvozovkách tak drastický. Třeba to ale bylo tím, že jsem v létě nemohla jezdit na kolečkových bruslích tak, jak jsem zvyklá,« řekla Sáblíková na tiskové konferenci před odletem do Norska.

Sáblíková v létě musela řešit i zdravotní problémy. Upadla totiž při běhu a měla tržnou ránu pod kolenem, kterou muselo spravit 12 stehů. »Asi měsíc a půl jsem poté nemohla pořádně trénovat,« přiznala svěřenkyně trenéra Petra Nováka. V nadcházející sezoně se hodlá opět soustředit na závody na dlouhých tratích a měla by startovat i na patnáctistovce.

Rodačka z Nového Města na Moravě po únorové olympiádě v Pekingu oznámila, že chce bruslit další čtyři roky a láká ji ukončit kariéru na hrách v Itálii. Do rychlobruslařského světa totiž vstoupila na olympiádě v Turíne 2006.

»Byla bych ráda, kdyby se to povedlo. Jsou to ale čtyři roky a nevím, co se mi stane. Budu to brát krok po kroku. Sezonu po sezoně,« řekla Sáblíková. Nadcházející sezonu chce brát volněji. Poolympijské sezony jsou vždy specifické. »Říkám si, že to nebudu brát tak vážně, ale uvidíme, jestli se mi to povede,« pousmála se Sáblíková, kterou v pátek čeká ve Stavangeru závod na 3000 metrů.

Šetření energiemi…

Sáblíková i další rychlobruslaři se budou muset v sezoně vyrovnat i s dopady rostoucích cen energií. Provozovatelé oválů totiž například začali méně chladit led a stadiony se nevytápí. »Dá se čekat, že na některých stadionech budou pomalejší časy. Například teď v Inzellu led mrazili na minus sedm a vzduch neoteplovali. Led je pomalejší, je rychleji rozjezděný. Většinou tak byly časy hodně daleko od osobáků,« uvedla česká reprezentantka. Předpokládá nicméně, že na hlavní závody bude led připravený klasicky. »Při trénincích bude ale asi led pomalejší,« dodala.

Stejně jako v průběhu celé kariéry povede Sáblíkovou jako trenér Novák, který čelí podezření, že Českému svazu rychlobruslení vyúčtoval nadsazené náklady za soustředění sportovců v italském Collalbu v letech 2019 a 2020. »Jsem ráda, že se vše řeší interně, řeší to svaz a řeší si to mezi sebou. Všichni mi říkají, že se mám soustředit na sebe, že je to mezi nimi. Jsem hrozně ráda, že teď se mě to prakticky nedotýká,« řekla Sáblíková.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here