Expert: Japonsko může spolupracovat s vojenskou aliancí AUKUS na vývoji podvodních dronů

Japonsko se nemusí formálně připojit k vojenskému partnerství AUKUS za účasti Austrálie, Velké Británie a USA, protože Tokio může s těmito zeměmi úspěšně a neformálně spolupracovat při vývoji svých kritických vojenských technologií, především podvodních bezpilotních zařízení.

Tento názor vyjádřil Hirohito Ogi, vedoucí výzkumný pracovník výzkumného centra Asia Pacific Initiative & Institute of Geoeconomics, který dříve 16 let zastával odpovědné funkce na japonském ministerstvu obrany. Vedl zde zejména několik analytických útvarů.

»Obranná strategie přijatá japonskou vládou v roce 2022 předpokládá mimo jiné zajištění převahy v takových oblastech, jako je získání schopnosti úderu na dlouhé vzdálenosti nad možnostmi nepřítele a vlastnictví bezpilotních systémů. To se shoduje s oblastmi rozvoje vojenských technologií, kterým hodlají členové AUKUS věnovat zvláštní pozornost. Především spolupráce s těmito zeměmi při vývoji bezpilotních podvodních zařízení bude pro Japonsko klíčová pro získání kritických vojenských schopností,« předpokládá expert.

»Spojené státy, Velká Británie a Austrálie,« řekl bývalý úředník ministerstva obrany, »zřejmě nepovažují za nutné, aby se Japonsko připojilo přímo k AUKUS. Lze však předpokládat, že budou flexibilní při určování rámce a forem spolupráce s Japonskem při vývoji vojenských technologií – stejných podvodních bezpilotních zařízení, kvantových systémů atd.«

Zároveň expert označil za »nerentabilní« zapojení Tokia do další hlavní oblasti činnosti AUKUS – vývoje a stavby jaderných ponorek.

AUKUS je bezpečnostní partnerství zahrnující Austrálii, Spojené království a USA, které bylo založeno v září 2021 za účelem realizace řady společných obranných iniciativ ve dvou oblastech. První z nich zahrnuje poskytnutí flotily jaderných útočných ponorek Austrálii. Druhá zahrnuje společný vývoj vojenských prostředků v osmi oblastech včetně ponorkových systémů, kvantových technologií, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti a elektronického boje, hypersonických letounů a jejich stíhačů a technologií pro inovace a sdílení informací.

Ve společném prohlášení po jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Fumia Kišidy ve Washingtonu 10. dubna se uvádí, že země AUKUS zkoumají možnosti spolupráce s Tokiem při vývoji vojenských prostředků.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy