Home Zahraničí Muslimská rada USA dala Bidenovi ultimátum

Muslimská rada USA dala Bidenovi ultimátum

FOTO - síť X

Americká Národní muslimská demokratická rada (NMDC) a aktivisté Demokratické strany USA vydali ultimátum americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, v němž ho žádají, aby využil svého vlivu na Izrael a do úterního večera podnikl kroky k zajištění příměří v pásmu Gazy. Jinak Biden ztratí podporu velkého počtu muslimských voličů ve volbách v roce 2024.

V otevřeném dopise na internetových stránkách NMDC vyzvali američtí muslimští představitelé Bílý dům, aby se »naléhavě zasadil o okamžité příměří«. Podle nich situace v Gaze »dosáhla kritického bodu« a právě bezpodmínečná finanční a vojenská podpora Izraele ze strany Spojených států »sehrála významnou roli v udržování násilí vedoucího k civilním obětem«. Autoři proto požadují, aby Bidenova administrativa »přijala okamžitá opatření k zajištění příměří do úterních 21.00 GMT«.

Pokud tento požadavek nebude splněn, autoři zprávy slíbili mobilizovat muslimské a arabské voliče v USA, aby odepřeli »podporu nebo hlasy jakémukoli kandidátovi (v nadcházejících prezidentských volbách), který se nepostavil za příměří a podporuje izraelskou ofenzivu proti palestinskému lidu«. V textu se zdůrazňuje, že zvláštní úsilí bude věnováno získávání voličů k protestům ve státech s vysokou konkurencí (Michigan, Ohio a Pensylvánie), jejichž rozložení hlasů pravděpodobně rozhodne o výsledku voleb.

Biden 23. října uvedl, že o příměří v pásmu Gazy bude možné jednat poté, co radikální palestinské hnutí Hamás propustí rukojmí. Již dříve mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller oznámil, že USA nepovažují za možné zavést v Gaze příměří, protože Hamás by ho využil k tomu, aby se vzpamatoval ze svých ztrát a zahájil nové teroristické útoky proti Izraeli.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here