Home Domácí Squatteři z ODS obsadili prázdný dům ve Strašnicích

Squatteři z ODS obsadili prázdný dům ve Strašnicích

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) obsadili prázdný dům v Malinské ulici v pražských Strašnicích, který uklízejí a plánují v něm vybudovat kulturní a sociální centrum po vzoru bývalé Kliniky v Praze 3.

Informoval o tom mluvčí skupiny Jiří Nesvačil. Squatteři plánují na místě zůstat co nejdéle a chtějí s úřady jednat o legálním získání prostoru.

V Praze podle Nesvačila od vyklizení Kliniky exekutorem začátkem roku 2019 schází prostor pro »nezávislou kulturu« a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. »Nestojíme o konflikt, jen si myslíme, že je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova. V Praze se nachází stovky prázdných nemovitostí, přesto je důstojné bydlení pro spoustu obyvatel naprosto nedostupné,« uvedl.

Squatteři v Praze v posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná. Squaty v metropoli zatím prakticky vždy skončily zásahem policie, známé jsou případy Ladronky na Břevnově, Milady v Libni nebo Cibulky v Košířích.

Podle katastru nemovitostí vlastní objekt ve Strašnicích hlavní město a do správy ho má svěřená městská část Praha 10. Podle webu Prázdné domy, který mapuje nevyužívané nemovitosti, se jedná o součást bloku bytových domů postavených v roce 1960.

Zájemcům o účast na dnešní akci organizátoři kolem 10.00 odpoledne odeslali lokaci prázdné budovy, kterou následně na webu zveřejnili po 13:00. Podle tiskového prohlášení skupiny začali účastníci objekt vyklízet od odpadků, na místě je k dispozici zdarma káva, veganský guláš či pečivo s pomazánkou. Na večer squatteři chystají promítání filmů se sociální tematikou. Přítomní chtějí v objektu setrvat i přes noc a řada z nich si podle Nesvačila přinesla karimatky a spacáky.

»Pražští policisté společně s kriminalisty zjišťují, zda majitel nedal squatterům k obsazení nemovitosti svolení,« řekl mluvčí pražské policie Richard Hrdina. »Další postup policie zvolí podle toho, co k věci zjistí,« dodal.

ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. V minulosti skupina podle svého vyjádření v různých prázdných domech organizovala promítání filmů a další akce, v květnu minulého roku symbolicky zabavila kancelář exekutora Ivo Luhana, jenž si naúčtoval odměnu asi 290 000 korun za vyklizení Kliniky, kterou od té doby řeší soudy. Ústavní soud ji dvakrát zrušil nejprve jako příliš vysokou a poté naopak příliš nízkou. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014 a později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala státní Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je vícero zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další squaty, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, řada z nich skončila před soudem.

(čtk, cik)

Předchozí článekTunisko – Austrálie 0:1. »Protinožci« oživili šanci na postup
Další článekVíkendová anketa – noví andělé smrti, opět s Washingtonem v hlavní roli