Roční působení vlády Petra Fialy? Tragédie, neschopnost, diletantství, zklamání

Křesla ve Strakově akademii již téměř rok zahřívají členové současné koaliční vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Bezesporu šlo o rok velmi náročný, a to i kvůli dopadům konfliktu na Ukrajině a energetické krize. České domácnosti i firmy se dostávají do často neřešitelných situací, kdy nezvládají platit stále dražší energie, inflace dosahuje astronomických hodnot a pro některé lidi je i nákup základních životních potřeb problém. Zabývá se vláda problémy vlastních lidí dostatečně? Podle politiků, které oslovil iportaL24.cz, nikoli.

Kabinet složený ze zástupců koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice tvořené Piráty a hnutím Starostové a nezávislí jmenoval prezident Miloš Zeman loni 17. prosince. Naplno však kabinet začal fungovat až poté, co začátkem letošního ledna získal důvěru Poslanecké sněmovny.

Zatímco se předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) v druhé polovině svého působení potýkala především s řešením covidové krize, Fialova vláda musela v prvním roce působení čelit jiným výzvám – dopadům vojenského konfliktu na Ukrajině a energetické krizi. Rostla inflace, zdražování se nevyhnula v podstatě žádná komodita. Pro řadu domácností ale i firem se situace stala neřešitelná a byly odkázány na pomoc státu. Ten však na rozdíl od proklamací, že nenechá nikoho padnout, s pomocí otálel.

Vláda krizi prohlubuje

Podle bývalého předsedy KSČM Vojtěcha Filipa má Fialova vláda jeden primát. »Podařilo se jí uvést do chudoby většinu obyvatel České republiky. To je realita. Politika vlády Petra Fialy je zásadně protilidová, v neprospěch občanů České republiky. Tak špatnou vládu jsme ještě neměli,« řekl pro iportaL24.cz.

Vláda podle něj v každém případě krizi prohlubuje. »Jednotlivá rozhodnutí, která přijímá, jsou v rozporu s českými národními zájmy, problémy svaluje na konflikt na Ukrajině, přitom ani během českého předsednictví v Radě EU nepřispívá k jeho ukončení, naopak, svojí politikou konflikt prodlužuje, a to nejen výraznými dodávkami zbraní, ale i politickými rozhodnutími, která vedou k další eskalaci jak konfliktu, tak napětí mezi Ruskou federací a Ukrajinou,« míní Filip. Sporná je podle něj také pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Vládě vytkl, že nerozlišuje migranty podle toho, jestli jde o uprchlíky z území válečného konfliktu, anebo jde o ekonomické migranty, kteří neutíkají před válkou, ale pouze se chtějí vyhnout placení daní na Ukrajině.

Vláda podle Filipa prohlubuje energetickou krizi, protože není ochotná uznat realitu, to znamená dlouhodobé závazky, které má ČR na nákup plynu a ropy. »Dokonce se ocitáme v situaci, kdy nákup z jiných zdrojů řešíme v neprospěch českých občanů a českých firem,« dodal Filip. Výsledkem podle něj je hrozba, že řada českých podniků se ocitne v druhotné platební neschopnosti.

Ministrům chybí odborné zkušenosti

Jako debakl označil roční působení Fialova kabinetu bývalý premiér Jiří Paroubek. »Vzhledem k tomu, že jsem od této vlády v podstatě nic nečekal, nemůžu být ani nějak přehnaně zklamán, ale to, co vláda předvedla, předčilo mé negativní očekávání, protože jsem věděl, že do vlády přicházejí lidé, kteří, až na výjimky, nemají žádné odborné zkušenosti, takže často dělají v rezortech, o kterých nic neví,« řekl pro iportaL24.cz. Konkrétně poukázal na dnes zřejmě klíčového ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN). »Není národohospodář, je to bývalý bankéř, ten rezort mu nejde, takže s pomocí, kterou v důsledku energetické krize potřebovali jak občané, tak firmy, přicházel pozdě a špatně. Je to špatná vizitka vlády. Fakt, že ti lidé nemají řídící zkušenosti z předchozích funkcí nebo zaměstnání, je na výkonu vlády vidět,« míní Paroubek.

Vládu kritizuje i za její činnost v mezinárodněpolitické oblasti, která, jak podotkl Paroubek, dostala kvůli konfliktu na Ukrajině nový rozměr. »Vláda se dostala do naprostého vleku Bruselu, ještě více Washingtonu, v řadě věcí, kde by neměla, je mnohem aktivnější než právě Brusel a v některých otázkách, konkrétně třeba kolem Tchaj-wanu, to dochází až do tragické roviny,« dodal bývalý premiér.

Vládě podle něj chybí i politický feeling, ztrácí podporu, jediné, co zatím má, je většina v Poslanecké sněmovně, a to ji drží nad vodou. »Podle mého názoru s tím, jak lidé budou mít větší a větší problémy se splácením faktur za energie a s placením za stále dražší potraviny, tak jakmile začnou projevy nespokojenosti nejen na Václavském náměstí, ale také v krajích, tak vláda bude na hromadě a to je otázka pro příští rok,« míní Paroubek.

FOTO – ČTK/Ondřej Deml

Zůstalo jen u slibů

Pro místopředsedkyni ČSSD Danielu Ostrou je vláda Petra Fialy zklamáním. »V době pandemie z opozičních lavic ostře kritizovali tehdejší vládu za chaotičnost a nekoncepčnost. Zástupci Spolu, STAN i Pirátů slibovali, že si s krizemi dokáží poradit mnohem lépe. Slibovali také změnu politické kultury. U slibů nakonec tito politici i zůstali,« uvedla pro iportaL24.cz.

Fialova vláda se podle ní první půlrok svého úřadování tvářila, jakoby žádná krize neexistovala. Pokud měli lidé problémy se zajištěním svých rodin, posílali je někteří představitelé vládních stran do potravinových bank (např. Věra Kovářová na CNN Prima News), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) řekla zcela narovinu, že vláda tu není od toho, aby se starala o lidi, připomněla Ostrá některé kroky představitelů koalice. »Navíc dle slov předsedkyně Sněmovny přeci žádný dospělý člověk nechce, aby jej stát vodil za ručičku. To zajisté nikoliv. Dospělý člověk, který pracuje či celý život chodil do práce a dnes živoří, si zaslouží od vlády minimálně elementární respekt. A v ideálním případě takovou pomoc, která jej nenutí nikde žadonit. Fialova vláda selhala v obojím,« dodala Ostrá.

Občas to podle ní z vyjádření vládních politiků vypadá, že stamiliardové schodky veřejných rozpočtů se vyřeší »propuštěním těch zlých nenasytných byrokratů, kteří nám přeci jen ztrpčují naše životy«. »Úředník je dnes veřejný nepřítel číslo jedna. Jenže jsou to následně ony úřednice a úředníci, kteří v době masivního nárůstu agendy způsobené uprchlickou vlnou z Ukrajiny a propadem Čechů do chudoby padají vyčerpáním na ústa. Ministrovi Jurečkovi kolabují úřady práce. Nestíhají se vyplácet dávky na bydlení, kterými se vláda tak ráda chlubí jako jedním z účinných opatření v krizi. Lidé se kvůli tomu propadají do dluhů, aby zaplatili nájem,« připomněla Ostrá. Je tak podle ní až s podivem, že ministr Jurečka stále sedí na své židli, momentálně dokonce na dvou.

Politika podle ní selhává na svou základní funkci – prosazovat a hájit zájmy občanů. »Lidé potřebují cítit, že jsou respektováni. Že jejich obavy nejsou předmětem posměchů politiků. Potřebují stát, který nekárá a nepodezírá. Takovou budoucnost vláda Petra Fialy ani populisté v opozici nenabízí. A pokud se nevzpamatují, budou to pro nás všechny ještě krušné roky,« míní Ostrá.

Vláda extrémně rostoucích cen

»Po celý rok od svého jmenování prokazuje vláda Petra Fialy neschopnost, diletantství a aroganci moci. Je vládou extrémně rostoucích ceny energií, potravin a služeb a drastického nárůstu chudoby. Místo řešení stále zoufalejší situace podstatné části obyvatel naší země se vláda po celou dobu věnuje eskalaci ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, utrácení mnoha desítek miliard korun na další zbrojení, a dokonce i prosazování přítomnosti cizích vojsk na našem území,« charakterizoval pro iportaL24.cz roční působení Fialova kabinetu místopředseda KSČM Milan Krajča. Zdůraznil, že komunisté takovouto politiku jednoznačně odmítají, a proto na rozdíl od vlády prosazují progresivní zdanění kapitálu, velkých korporací, oligarchů a spekulantů a navrhují zavést nulovou sazbu DPH u zboží základní spotřeby. Podporují také zásadní posílení vlastnické kontroly státu nad strategickými obory, jako je třeba výroba a distribuce energií. »Naprosto jednoznačně se pak komunistická strana staví proti zatahování České republiky do válek či dokonce zvaní cizích vojsk na území naší vlasti,« dodal Krajča.

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv

Vláda národní katastrofy

Podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla je současná vláda Petra Fialy nejhorší vláda v historii nejenom České republiky, ale celého Československa. »Vláda za rok dokázala zdevastovat českou ekonomiku, chová se naprosto naivně, hloupě a nedůstojně v rámci mezinárodní politiky, zejména ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině,« řekl pro iportaL24.cz. »Skutečně neznám žádnou jinou zemi, ve které by se vyvěšovali představitele jiných států v pytlech na mrtvoly, nebo by se ministři či ministryně fotili v tričku s vulgárními nápisy a vzkazy vůči prezidentovi jiné země,« vysvětlil Rajchl. Člověk by podle něj nad takovým chováním mohl mávnout rukou za předpokladu, že by si země vedla sebevědomě a suverénně pokud jde o ekonomiku, nicméně ekonomická situace v ČR je naprosto tragická.

»U nás došlo k nejvyššímu nárůstu ceny elektřiny na světě, přestože jsme největšími exportéry elektřiny v Evropě, tak máme nejdražší elektřinu v přepočtu na paritu kupní síly na světě. Lidé už nemají na úhradu základních životních potřeb, inflace dosahuje rekordních výšin, lidé jsou na hranici svých možností, podnikatelé krachují a co je nejhorší, vláda vůbec nic neřeší,« uvedl Rajchl. Vládě podle něj hodně pomáhají média, která ji nijak nekritizují. »Kdyby u nás normálním způsobem fungovala média, tak by vláda už dávno skončila, ale bohužel média v ČR jdou na ruku vládě a v podstatě ji vůbec nekritizují. Vláda je miláčkem médií a díky tomu se drží u kormidla, přestože na vysvědčení by musela mít pětku třikrát podtrženou. Je to vláda národní katastrofy!« shrnul Rajchl.

Chaos a bezradnost

Šéfka poslanců ANO a místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová popsala první rok vlády v oblasti rozpočtové politiky jako chaos a bezradnost. »Rozpočet je plný účetních triků, které by nevymyslel ani špatný účetní. Příjmy se nadhodnocují a výdaje uměle podsekávají. A důvod je ten, že ministr Stanjura jednoduše nechce přiznat reálný schodek, protože by se ukázalo, že po všech těch silných řečech rezignoval na jakoukoliv konsolidaci,« uvedla bývalá ministryně financí.

Inflace se podle ní naprosto utrhla ze řetězu, v problémech se ocitli lidé i firmy. »Pomoc vlády ale byla zoufale pomalá, a když se k ní nakonec rozhoupali, tak v porovnání s okolními zeměmi i velmi malá,« uvedla Schillerová.

Kombinace nečinnosti, nekompetentnosti a zlé vůle

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je vláda asociální a zodpovědná za pokles životní úrovně pracujících Čechů. Působení vlády celkově považuje za tragické. »Roční působení Fialovy vlády je velmi tragické a vedlo k zásadnímu zhoršení ekonomické a sociální situace ČR, jejích občanů i podnikatelů,« uvedl.

Drastický růst cen energií podle Okamury ohrožuje životní úroveň milionů domácností a existenci stovek firem. »Cena elektřiny se meziročně zvýšila nejvíce ze všech zemí Evropské unie, o 62 procent. A to přesto, že jsme jako stát ve výrobě levné elektřiny plně soběstační a patříme k jejím k vývozcům,« uvedl. Za situaci jednoznačně odpovídá vláda kvůli kombinaci nečinnosti, nekompetentnosti a zlé vůle, doplnil.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy