Čínští astronauti se vracejí na Zemi s plodnými výsledky svých experimentů

Posádka lodi Šen-čou-16 tvořená třemi čínskými astronauty se v úterý po ukončení pětiměsíční mise na vesmírné stanici bezpečně vrátila na Zemi.

Podle Čínské agentury pro pilotované lety (CMSA) přistál návratový modul Šen-čou-16 s astronauty Ťing Chaj-pengem, Ču Jang-čou a Kuej Chaj-čchaem na přistávacím polygonu v Tung-fengu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v 8.11 hodin pekingského času a v 9.10 hodin všichni členové posádky opustili návratový modul.

Astronauti z lodi Šen-čou-16 jsou v dobrém zdravotním stavu a pilotovaná mise Šen-čou-16 se ukázala jako úspěšná, přičemž bylo zároveň konstatováno, že všechny tři kategorie astronautů, které jsou nyní v Číně připravovány, a to pilot kosmické lodi, palubní inženýr a odborník na náklad, absolvovaly letové zkoušky a praktické testy, uvedla CMSA.

Mise vytvořila dobrý základ pro následný vývoj a výstavbu programu kosmických letů s posádkou a rozsáhlých kosmických vědeckých experimentů, dodala CMSA.

»V tuto chvíli jsem velmi nadšený, protože jsme se konečně vrátili domů a do naší vlasti,« řekl Ťing, velitel mise a první čínský astronaut, který absolvoval čtyři vesmírné mise trvající přes 200 dní.

Astronaut Ťing Chaj-pcheng vychází z návratového modulu kosmické lodi Šen-čou-16 na kosmodromu v Tung-fengu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, 31. října 2023. FOTO – Xinhua/Li Gang

»Během naší mise žila posádka spokojeně a pracovala efektivně. Všechny operace proběhly bez chyb,« řekl Ťing.

Ču, první čínský vesmírný inženýr, uvedl, že se během pětiměsíční mise dobře sladili při úspěšném plnění různých úkolů a byli svědky toho, jak se během pěti měsíců trvající mise vesmírná stanice Tchien-kung získala renomé, jako národní vesmírná laboratoř. »Na čínskou vesmírnou stanici se vždy vyplatí hledět,« dodal Ču.

Astronaut Ču Jang-čou vychází z návratového modulu kosmické lodi Šen-čou-16 na kosmodromu v Tung-fengu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, 31. října 2023. FOTO – Xinhua/Li Zhipeng

»Budu se držet svých původních ambicí a poslání astronauta a učitele s praxí a těším se na další cestu na vesmírnou stanici, abych zkoumal další vědecké hádanky,« řekl Kuej, první čínský astronaut/civilista a první expert na užitné zatížení ve vesmíru.

Astronaut Kuej Chaj-čchaj vychází z návratového modulu kosmické lodi Šen-čou-16 na kosmodromu v Tung-fengu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, 31. října 2023. FOTO – Xinhua/Liu Jinhai

Návratové pouzdro se oddělilo od oběžného modulu lodi Šen-čou-16 v 7.21. Poté se zažehl brzdicí motor a došlo k oddělení návratového modulu od nosného modulu.

Pozemní tým dorazil na místo přistání krátce po přistání návratového modulu.

Čína vypustila pilotovanou kosmickou loď Šen-čou-16 30. května 2023. Jednalo se o první misi s posádkou ve stádiu využívání a rozvoje čínské vesmírné stanice.

Plodné výsledky

Posádka, která zůstala na oběžné dráze 154 dní, provedla celkem 70 kosmických experimentů v oblastech kosmické medicíny, ekologie života, biotechnologie, nauky o materiálech, fyziky tekutin, mechaniky tekutin a kosmické technologie, jakož i osm inženýrských studií zaměřených na lidský faktor, a získala tak řadu odborných dat.

Spolupracovali s vědci na zemi při experimentech s fyzikou kapalin a při sestavování interferometru pro pozorování studených atomů.

»Některé projekty dosáhly praktických výsledků a postupně se objevují komplexní přínosy vesmírné stanice jako národní vesmírné laboratoře,« řekl minulou středu na tiskové konferenci Lin Si-čchiang, náměstek ředitele CMSA.

Během mise posádka Šen-čou-16 uskutečnila výstup do volného prostoru, přednesla přednášku z vesmírné stanice a několikrát pomáhala s přemísťováním nákladu.

Rovněž dokončila úkoly, jako je instalace zařízení pro experiment s biologickým působením kosmického záření a elektrické tlakové láhve pohonného systému.

Na snímku z obrazovky pořízeném 20. července 2023 v pekingském středisku řízení letů je vidět, jak astronaut Šen-čou-16 Ťing Chaj-pcheng mává po ukončení mimostaničních aktivit. FOTO – Xinhua/Guo Zhongzheng

Během asi osmi hodin aktivit ve volném prostoru dokončili s pomocí robotického ramene vesmírné stanice několik úkolů, včetně instalace a zvednutí nosného rámu pro panoramatickou kameru vně hlavního modulu Tchien-che a odjištění a zvednutí dvou panoramatických kamer vně laboratorního modulu Meng-ťien.

Studenti se účastní čtvrtého živého kurzu z cyklu »výuky z Tchien-kung« na univerzitě Pej-chang v Pekingu, hlavním městě Číny, 21. září 2023. FOTO – Xinhua/Ju Huanzong

Trojice přednesla první vědeckou přednášku z laboratorního modulu Meng-ťien. Během 48minutové přednášky astronauti představili scény ze své práce a života v modulu Meng-ťien a předvedli různé zajímavé experimenty v prostředí mikrogravitace, například pokusy s kulovým plamenem a kovovým gyroskopem, a experimenty demonstrující zákon zachování hybnosti.

V zájmu zvýšení efektivity práce v prostředí mikrogravitace provedla posádka ve spolupráci s pozemními odborníky inventuru zboží na orbitě a udělala v něm pořádek. Inventarizace zahrnovala podle Lina asi 850 transferů zboží a předání 135 pořádkových hlášení.

Po oddělení Šen-čou-16 od kombinované vesmírné stanice v pondělí večer pořídila posádka panoramatický snímek kombinované vesmírné stanice ve vysokém rozlišení se Zemí viditelnou v pozadí.

»Je to první snímek zachycující celou konfiguraci vesmírné stanice,« uvedl Lin. Vesmírná loď také přivezla na Zemi několik experimentálních vzorků, dodal Lin.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy