Home Sport Perušič a Schweiner: jako den a noc. Nakonec zlato!

Perušič a Schweiner: jako den a noc. Nakonec zlato!

AKTUALIZOVÁNO

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se v Mexiku stali mistry světa a postarali se o největší úspěch českého plážového volejbalu. Ve finále v Tlaxcale zdolali švédskou dvojici David Ahman a Jonatan Hellvig 21:15, 17:21, 15:13 a oplatili jim loňskou porážku z duelu o evropské zlato. Díky triumfu Češi zároveň vybojovali místo na olympijských hrách v Paříži.

Dosud nejlepším českým výsledkem na MS byl bronz Evy Celbové a Soni Dosoudilové z roku 2001. Mužským maximem bylo 17. místo, které dvakrát obsadili i Perušič se Schweinerem.

V prvním setu Češi pětibodovou šňůrou obrátili skóre ze 4:5 na 9:5 a vedení i díky dvěma esům s přehledem udrželi až do konce. Ve druhé sadě se Švédové zlepšili a od začátku drželi těsný náskok. České jedničky několikrát nevyužily možnost srovnat skóre a nakonec set ztratily.

V tie-breaku čeští hráči i díky esu a dvěma Schweinerovým blokům odskočili na 12:6. Nasazené dvojky a dvojnásobní mistři Evropy se dotáhli na rozdíl jediného bodu, ale pražští beachvolejbalisté už těsný náskok udrželi. Švédské mladíky porazili potřetí z pěti zápasů a po triumfu na Pro Tour Elite v Paříži ovládli druhý turnaj za sebou.

»Nebylo daleko od toho, abych ten hezky rozehraný tie-break poslal do kopru. Naštěstí jsme si je systémem povolit-přitáhnout 15:13 dali. Těším se na zaslouženou dovolenou,« řekl Schweiner, který v závěru ustál švédský tlak.

»Švédi si na začátku vybrali slabší chvilku, potom se zase naopak dotahovali. Tam bylo mentálně nejnáročnější udržet nervy na uzdě, zahnat někam dozadu do hlavy představu toho, že jsme tak blízko mistrovského titulu, a dohrát to,« řekl Perušič po finále.

Tři hlavní momenty

Jako noc a den se lišily jejich výkony v první a druhé části mistrovství světa v Mexiku. Zatímco ve skupině v Apizacu se jim nedařilo a po jediné výhře ze tří zápasů se museli strachovat o postup, v play off v nedaleké Tlaxcale ovládli všech pět utkání včetně duelů se dvěma nejlepšími týmy světového žebříčku.

Čechy po třetím místě ve skupině nakoplo na úvod vyřazovacích bojů vítězství nad zkušeným španělským párem Pablo Herrera, Adrián Gavira. Po jasné výhře nad Italy Danielem Lupem s Enricem Rossim svěřenci italského trenéra Andrey Tomatise nečekaně porazili obhájce titulu a světové jedničky Anderse Mola a Christiana Söruma z Norska, s nimiž mají silně negativní vzájemnou bilanci. V semifinále proti Američanům Trevoru Crabbovi a Theodoru Brunnerovi zase české jedničky zvládly roli favorita.

»Turnaj měl asi tři hlavní momenty. První bylo už první kolo play off proti Španělům, kdy jsme v pravý moment zapnuli a zahráli dobře. Pak čtvrtfinále s Nory, kteří jsou objektivně nejlepší tým na světě a porazit je na takovém turnaji je něco neuvěřitelného. A nakonec finále se Švédy, v němž jsme ustáli opravdu těžkou koncovku,« zhodnotil Perušič. »Když porazíte dva nejlepší týmy na světě na mistrovství světa, tak to jsou zážitky, na které se nezapomíná,« dodal devětadvacetiletý polař.

»Tohle byly pravděpodobně nejdelší tři týdny v našich životech a prožili jsme během nich úplně všechno. Počínaje přípravou a konče zápasy proti nejlepším týmům. Bylo to opravdu náročné a jsem nadšený a pyšný na náš tým a rodiny. Není to totiž jen o nás dvou, je to týmový úspěch. A je to neuvěřitelné. Jsme mistry světa. Na konci tie-breaku jsem byl strašně nervózní, ale dopadlo to dobře,« prohlásil Schweiner.

Po olympiádě konec?

Pražští beachvolejbalisté si díky triumfu jako jediní z turnaje zajistili účast na olympijských hrách v Paříži. Po nich plánují ukončit vrcholovou kariéru, kterou společně zahájili před sedmi lety. »Vzhledem k tomu, že je to na 99,9 procenta naše poslední mistrovství světa, které jsme byli schopni vyhrát, tak si myslím, že je to hezký konec,« prohlásil Schweiner.

O plánech na zbytek životní sezony, v níž i přes dlouhou pauzu zaviněnou Perušičovým zraněním břišního svalu ovládli rovněž elitní turnaje v Uberlandii a Paříži, se teprve rozhodnou. Ve hře je zejména start na poslední Pro Tour Elite v Brazílii koncem listopadu.

»Dává smysl jet i nejet. Musíme se teď asi pobavit s trenéry, myslím si, že takovýhle úspěch čekali asi stejně málo jako my, takže i pro ně je to novinka. Teď asi budeme slavit, a pak naplánujeme zbytek sezony,« řekl Perušič.

»Všichni víme, že po náročném programu a špatném spánku se neslaví dlouho. Ale každopádně si tady dopřejeme trošku mexického jídla a potom to ještě oslavíme v letadle po cestě domů do Prahy,« uvedl Schweiner.

(zmk)

FOTO – volleyballworld.com

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here