Home Zahraničí Důvěra britských spotřebitelů klesla na rekordní minimum

Důvěra britských spotřebitelů klesla na rekordní minimum

Spotřebitelská důvěra v Británii v září klesla na nejnižší úroveň od poloviny 70. let minulého století, kam sahají záznamy. Vyplývá to z dnešní zprávy výzkumné společnosti GfK. Náladu spotřebitelů tak výrazněji neovlivnila ani nová opatření, která slíbila premiérka Liz Trussová na pomoc domácnostem i podnikům, jež se potýkají s vysokými cenami energií.

Index spotřebitelské důvěry v září klesl na minus 49 bodů z minus 44 bodů v předchozím měsíci. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem indexu, a to na minus 42 bodů. Pokud v minulosti sestoupil alespoň na minus 30 bodů, následovala ve čtyřech z pěti případů hospodářská recese.

»Spotřebitele drtí tlak ze strany sílící krize životních nákladů v Británii, za kterou stojí rychle rostoucí ceny potravin, náklady domácností na paliva a hypoteční splátky,« uvedl analytik Joe Staton z GfK.

Meziroční míra inflace v Británii se v červenci vyšplhala na 10,1 procenta, maximum za 40 let. V srpnu ale meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 9,9 procenta. Inflace tak vykázala první pokles téměř za rok.

Britská centrální banka ve čtvrtek v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 procenta. Při zvyšování úroků byla nicméně tento měsíc méně razantní než centrální banky ve Spojených státech, eurozóně a některých dalších zemích.

Centrální banka předpokládá, že hrubý domácí produktu (HDP) Británie vykáže za třetí čtvrtletí pokles o 0,1 procenta. Stejným tempem se HDP podle údajů britského statistického úřadu snížil už ve druhém kvartálu. Britská ekonomika by tak podle prognózy centrální banky vstoupila do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

(jb, čtk)

Předchozí článekNepromarněme výsadu moci spolurozhodovat o dalším dění v obci, ve státě
Další článekPráce z domova je podle šéfů méně produktivní, zaměstnanci mají jiný názor

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here