Nalijme si čistého vína aneb Jak to v Evropě bude s cenou plynu

Přechod na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) přinese úlevu od vysokých cen za tuto energetickou surovinu nejdříve od roku 2024 a možná už v roce 2026 by mohla být srovnatelná i s rokem 2018, ovšem jen tehdy, pokud bude do obchodování stále zapojeno i Rusko. Vyplývá to ze studie, kterou na zakázku německého plynárenského svazu Zukunft Gas vypracoval Energohospodářský institut univerzity v Kolíně nad Rýnem (EWI).

Podle institutu by se do roku 2030 mohly stát největším dodavatelem plynu do Evropské unie Spojené státy. Státy EU odebraly v loňském roce z 361 miliard krychlových metrů plynu 147 miliard z Ruska, 82 mld. z Norska a jen 22 mld. z USA. Již v roce 2026 by ale odběr ze Spojených států mohl při vysoké poptávce a bez odběru ruského plynu činit až 130 mld. m3 plynu. Naopak význam Kataru, se kterým evropské státy včetně Německa o dovozu jednají, bude podle studie pouze omezený.

Institut ve svém modelu kombinoval různé scénáře pro vysokou i nízkou poptávku po plynu a také možnost plného, částečného nebo žádného zapojení Ruska do unijního obchodování s plynem. Na vývoj ceny této suroviny pak bude mít podíl výše poptávky a evropské dovozní kapacity.

EWI nicméně neočekává, že by se velkoobchodní ceny plynu v severozápadní Evropě dostaly na úroveň roku 2018, kdy byly ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku v průměru nejnižší za posledních 20 let. Aby se tak stalo, počítá institut při vysoké i nízké poptávce alespoň s částečným zapojením Ruska do obchodování. Zcela bez ruského plynu předpokládá EWI návrat k cenám z roku 2021, kdy už byly mnohem vyšší, v roce 2026, ovšem jen při nízké poptávce, a v roce 2030 při vysoké.

Cenovou hladinu TTF pro rok 2018 uvádí EWI 24 eur (592 Kč) za megawatthodinu, respektive 54 eur (1330 Kč) za megawatthodinu pro rok 2021, kdy byla v celoročním průměru posledních dvaceti let nejvyšší.

Kvůli nejistým dodávkám plynu z Ruska, které jsou výsledkem západních sankcí, budují evropské státy LNG terminály. Význam zkapalněného plynu tak bude pro Evropu v budoucnu zásadní. V loňském roce dovoz plynu do EU přes plynovody činil 75 procent, do roku 2030 by ale mohl klesnout na 40 % celkového importu.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy