Wang I: Rozhodnutí Saúdské Arábie obnovit vztahy s Íránem je vítězstvím míru a dialogu

Wang I, ředitel Úřadu Komise pro zahraniční věci Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), uvítal rozhodnutí Íránu a Saúdské Arábie obnovit diplomatické styky jako »vítězství míru«. »Je to vítězství dialogu, vítězství míru,« řekl Wang a dodal, že se jedná o »významnou dobrou zprávu« pro dnešní neklidný svět a jasný signál.

Wang, člen Politického byra Ústředního výboru KSČ, se takto vyjádřil před novináři poté, co v Pekingu hostil dialog mezi oběma blízkovýchodními zeměmi.

Saúdská Arábie a Írán se po rozhovorech zprostředkovaných Čínou v čínském hlavním městě dohodly, že do dvou měsíců obnoví diplomatické vztahy a znovu otevřou svá velvyslanectví a mise.

Rovněž se dohodly, že uspořádají rozhovory mezi ministry zahraničních věcí s cílem zajistit výměnu velvyslanců a prozkoumat možnosti posílení dvoustranných vztahů.

Za účasti Číny jako hostitele a garanta vedly Saúdská Arábie v čele s poradcem pro národní bezpečnost Musaadem bin Mohammedem Al-Aibanem a Írán v čele s tajemníkem Nejvyšší rady národní bezpečnosti admirálem Alím Šamchání od 6. do 10. března v Pekingu rozhovory.

Když Wang informoval novináře o významu rozhovorů, uvedl, že kromě ukrajinské krize existuje mnoho otázek týkajících se míru a obživy lidí, které vyžadují pozornost mezinárodního společenství a které musí být zúčastněnými stranami řádně a včas řešeny.

Ukázalo se, že bez ohledu na to, o jak složitý problém se jedná a jak palčivý je problém, pokud strany dokáží vést dialog na rovnoprávném základě v duchu vzájemného respektu, najdou řešení, která jsou přijatelná pro každou stranu, uvedl s odkazem na průlom, kterého bylo dosaženo mezi Rijádem a Teheránem, považovanými za »dlouhodobé rivaly na Blízkém východě«.

»Blízký východ je pro obyvatele Blízkého východu a jeho osud by měl být v rukou obyvatel Blízkého východu,« řekl Wang.

Vysoký čínský diplomat rovněž vyjádřil přesvědčení, že země v regionu budou jednat v duchu nezávislosti, posílí solidaritu a spolupráci a spojí své síly při budování mírumilovnějšího, stabilnějšího a prosperujícího Blízkého východu.

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem počátkem roku 2016 v reakci na útoky na saúdské diplomatické mise v Íránu poté, co království popravilo šíitského duchovního.

Wang Yi (M), Musaad bin Mohammed Al-Aiban (L) and Ali Shamkhani pose for photo in Beijing, China, March 10, 2023. /Chinese Foreign Ministry
Wang I (uprostřed), Musaad bin Mohammed Al-Aiban (vlevo) a Ali Shamkhani pózují pro fotografii v Pekingu, Čína, 10. března 2023. FOTO – Čínské ministerstvo zahraničí

Diplomacie hlavy státu

Nejnovější rozhovory mezi Rijádem a Teheránem v Pekingu se uskutečnily několik měsíců po samostatných setkáních čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s vedoucími představiteli obou zemí. V prosinci 2022 uskutečnil Si státní návštěvu Saúdské Arábie na pozvání saúdskoarabského krále Salmána bin Abdulaziza Al Saúda. Minulý měsíc na pozvání Si uskutečnil třídenní státní návštěvu Číny íránský prezident Ebrahím Raisí.

V pátek Wang sdělil médiím, že pekingský dialog pokročil na základě konsensu mezi vedoucími představiteli Číny, Saúdské Arábie a Íránu. »Prezident Si Ťin-pching od samého počátku poskytl rozhovorům jasnou podporu,« uvedl.

Ding Long, profesor Ústavu blízkovýchodních studií Šanghajské univerzity mezinárodních studií, napsal v deníku Global Times, že tento průlom ukazuje, že hlava státu vedla diplomacii. »Od roku 2014, kdy prezident Si poprvé navrhl novou bezpečnostní koncepci společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti, Čína pokračuje v podpoře bezpečnosti na Blízkém východě,« uvedl Ding.

Vyslání delegací Saúdské Arábie a Íránu do Pekingu k dialogu ukazuje, že uznávají upřímný postoj Číny a důvěřují mu, uvedl odborník na Blízký východ.

Podle Dinga dohoda rovněž představuje úspěšnou praxi Globální bezpečnostní iniciativy navržené Čínou. »Za zprostředkování Číny byly Saúdská Arábie a Írán, dlouhodobí rivalové, schopny odložit meče a nastoupit cestu k míru, což plně demonstruje ambiciózní cíle Globální bezpečnostní iniciativy a její potenciál sloužit jako kompas a cestovní mapa pro řešení konfliktů.«

Vítejte z regionu, OSN

Mnoho zemí Blízkého východu i OSN uvítalo rozhodnutí Íránu a Saúdské Arábie obnovit diplomatické styky a znovu otevřít svá velvyslanectví a mise ve lhůtě nepřesahující dva měsíce.

Jordánské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že doufá, že tento krok posílí stabilitu a bezpečnost v regionu způsobem založeným na zachování suverenity států a nevměšování se do jejich vnitřních záležitostí.

Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bou Habíb uvedl, že dohoda snad posílí bezpečnost a stabilitu na Blízkém východě ku prospěchu regionu i světa. »Libanon vždy platil vysokou cenu za regionální spory, a proto doufáme, že tento krok přispěje k posílení pilířů bezpečnosti a stability v regionu a k upevnění pozitivní a konstruktivní spolupráce, která nevyhnutelně prospěje zemím regionu, jejich národům i světu,« citovala Bou Habiba národní tisková agentura.

OSN rovněž uvítala páteční dohodu Saúdské Arábie a Íránu o obnovení diplomatických styků a generální tajemník Antonio Guterres poděkoval Číně za její roli při jednáních, řekl novinářům mluvčí OSN Stephane Dujarric.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy