Malíř Max Kaminski poprvé v ČR. Výstava, která vás vtáhne do říše neoexpresionismu

Liberecká Oblastní galerie vystavuje díla německého malíře Maxe Kaminského, který zemřel před třemi lety. Patřil mezi nejvlivnější německé malíře minulého století a byl jedním z jejich hlavních představitelů neoexpresionismu. Jde o jeho první výstavu v České republice, řekla kurátorka výstavy Johana Kabíčková.

Kaminski se narodil v roce 1938 v Královci (Königsbergu) v tehdejším východním Prusku a jeho dětství bylo poznamenané útěkem a vyhnanstvím spojeným s koncem druhé světové války. »Jako dítě zažil hrůzy války, které si myslím, že v jeho tvorbě jsou velmi jasně viditelné,« řekla kurátorka. Díla Kaminského tak působí trochu depresivně a na první pohled zaujmou fragmenty figur a intenzivními barvami. »Vytváří takový unikátní vesmír Maxe Kaminského. A obecně je jeho tvorba velice zajímavá fragmentací, barevnou intenzitou a tím způsobem, kterým zpracovává svůj život,« uvedla Kabíčková.

Kaminski podle ní patřil mezi umělce, kteří se v 60. letech minulého století odklonili od tehdy populárního informelu a abstrakce a navrátili se k figuraci. Cílem výstavy, jež potrvá do 4. září, je představit celou škálu jeho tvorby. Je na ní kolem 40 velkoformátových obrazů, kreseb, kvašů a leptů. »Nalezneme zde díla z 60. let 20. století až po velké pastelové cykly z roku 2011. Můžeme pozorovat vývoj jeho tvorby, témata, která ho ovlivňovala, protože život Maxe Kaminského byl velmi zajímavý. Hodně cestoval,« dodala kurátorka.

Kaminski studoval malířství na berlínské univerzitě a cestoval po střední a jižní Americe, se svým neméně známým přítelem  Gerdem van Dülmenem. Od roku 1977 je trvale uznávaným tvůrcem, a to i díky své účasti na legendární výstavě Documenta 6 v Kasselu. V roce 1979 se stal profesorem na akademii v Karlsruhe. Avšak v Německu nezůstal. Přestěhoval se do Štrasburku a později si otevřel ateliér v Marseille, ve městě, kde žil a pracoval s přestávkami 20 let. Zároveň v roce 1997 přestěhoval své hlavní sídlo do Mnichova a v roce 2003 do Augsburgu, kde žil až do své smrti v lednu 2019. Získal významná stipendia a významné umělecké ceny, například cenu Villa Romana ve Florencii a jeho díla byla přítomna na četných významných výstavách po celém světě. Právě na retrospektivní výstavu jeho tvorby v augsburské galerii, která se konala před čtyřmi lety, navazuje nyní liberecká výstava. Je součástí česko-německých kulturních dnů Dialog, které jednou za dva roky spolupořádají Liberec a německý Augsburg.

Ve čtvrtek 26. května v 17 hodin proběhne jako doprovodný program komentovaná prohlídka, kterou bude provázet kurátorka výstavy Johana Kabíčková.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy