Home Sport Usnesení Evropského parlamentu je v rozporu se sjednocujícím posláním olympijských her

Usnesení Evropského parlamentu je v rozporu se sjednocujícím posláním olympijských her

FOTO - pixabay

Prohlášení Evropského parlamentu, který odsoudil rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) o poskytnutí šance ruským a běloruským sportovcům kvalifikovat se na letní olympijské hry 2024 v Paříži, je v rozporu se sjednocujícím mírotvorným posláním olympijských her, uvedl MOV v úterním prohlášení pro agenturu TASS.

Rezoluce Evropského parlamentu, přijatá 18. února, odsoudila předchozí prohlášení MOV týkající se možné účasti ruských a běloruských sportovců na nadcházejících mezinárodních turnajích, přičemž 444 poslanců Evropského parlamentu hlasovalo pro, 26 proti a 37 se zdrželo hlasování.

Evropští zákonodárci rovněž vyzvali všech 27 členských států Evropské unie i zbytek světa, aby vyvinuly tlak na MOV, aby své předchozí rozhodnutí změnil.

»Nejprve je třeba objasnit, že neexistuje žádné rozhodnutí MOV ‚umožnit ruským a běloruským sportovcům startovat v kvalifikaci na olympijské hry v Paříži 2024‘. Existuje zkoumání primární koncepce podmínek účasti. Žádné rozhodnutí nebylo přijato,« uvádí se v prohlášení MOV.

»Evropský parlament bohužel nebere v úvahu ani neřeší vážné obavy, které vyjádřili dva zvláštní zpravodajové Rady OSN pro lidská práva,« pokračuje prohlášení.

Zvláštní zpravodaj v oblasti kulturních práv a zvláštní zpravodaj pro současné formy rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související nesnášenlivosti uvedli: »Chápeme přání podpořit ukrajinské sportovce a ukrajinskou olympijskou komunitu…, společně se všemi ostatními Ukrajinci. Olympijský výbor a v širším slova smyslu i olympijská komunita však mají také naléhavou povinnost dodržovat Olympijskou chartu a v širším slova smyslu i mezinárodní normy v oblasti lidských práv zakazující diskriminaci.«

»Požadavek Evropského parlamentu na ‚mnohostrannou izolaci‘ všech Rusů a Bělorusů je v jasném rozporu s tímto prohlášením,« uvedl MOV.

»Prohlášení Evropského parlamentu je také v jasném rozporu s autonomií sportovních organizací, která je podstatnou součástí evropského sportovního modelu a základním principem, který byl orgány EU mnohokrát uznán,« tvrdí MOV.

»Prohlášení Evropského parlamentu je navíc v jasném rozporu se sjednocujícím mírotvorným posláním olympijských her a Olympijskou chartou, které Evropská unie a její členské státy mnohokrát schválily,« uvádí MOV.

Výkonný výbor MOV na svém zasedání 25. ledna předložil návrh, aby se jednotlivým sportovcům z Ruska a Běloruska povolila účast na mezinárodních sportovních turnajích, ale pouze za určitých podmínek. Sportovci z těchto zemí by neměli »aktivně podporovat« ruskou speciální vojenskou operaci na Ukrajině a musí soutěžit pod neutrálním statusem.

Dne 26. ledna 2023 oznámil ukrajinský ministr mládeže a sportu Vadim Gutcait na své stránce na Facebooku, že ukrajinský NOC (Národní olympijský výbor) zvažuje bojkot letních olympijských her 2024 ve Francii, pokud bude zrušen zákaz účasti sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních sportovních turnajích.

Ministři sportu Litvy, Lotyšska, Estonska a Polska 2. února vyzvali MOV a mezinárodní federace (IF), aby zakázaly sportovcům reprezentujícím Rusko a Bělorusko účast na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži.

Tisková agentura Reuters 9. února citovala prezidenta MOV Thomase Bacha, který ve svém prohlášení uvedl, že případný bojkot Letních olympijských her 2024 v Paříži ze strany Ukrajinského národního olympijského výboru (NOV) by byl v rozporu s Olympijskou chartou.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.