Home Kalendárium Rafael van der Vaart čtyřicátníkem. Uteklo to jako voda

Rafael van der Vaart čtyřicátníkem. Uteklo to jako voda

Čtyřicetiny dnes slaví nizozemský fotbalový trenér Rafael Ferdinand van der Vaart. Uteklo to jako voda. Sportovní příznivci si jistě pamatují, jak v roce 2003 rodák z Heemskerku získal ocenění Golden Boy. To je cena udělovaná italským sportovním deníkem Tuttosport pro nejlepšího hráče do 21 let působícího v některé z evropských nejvyšších fotbalových lig.

Tehdy bylo Rafaelovi dvacet a měl celou kariéru před sebou. Dlužno dodat, že ji – až po moment, kdy se před pěti lety v dresu dánského klubu Esbjerg fB definitivně rozloučil s profesionálním fotbalem – využil opravdu naplno. Právě v Esbjergu i začal s trenérskou kariérou.

Ale vraťme se k oné úspěšné kariéře na zeleném trávníku. Ofenzivní záložník, který si zahrál i za slavný Real Madrid, je mimo jiné vlastníkem stříbrné a bronzové medaile z mistrovství světa (2010 a 2014) a pomyslného bronzu i z Eura 2004 v Portugalsku, kde si mj. v jednom z nejbáječnějších zápasů fotbalové historie – jak ho označují sportovní fanoušci i novináři – zahrál proti tehdy úspěšné české reprezentaci (2:3). Oba týmy ale tehdy smolně skončily v semifinále.

V soukromém životě žije Rafael van der Vaart s nizozemskou házenkářskou reprezentantkou Estavanou Polmanovou, s níž má dceru Jesslyn. Spolu jsou od roku 2016, čtyři roky předtím se fotbalista rozešel s manželkou Sylvií, s níž má syna Damiana Rafaela, narozeného v roce 2006. Po skončení aktivní kariéry se věnuje nejen trenéřině, ale i profesionálním soutěžím v šipkách.

(pk)

FOTO – wikipedia.org/CC BY 2.0/Kathi Rudminat